Categories

Specials

Oświetlenie i lampy do kuchni

Oświetlenie i lampy do kuchni

Oprawy sufitowe - najpopularniejsza forma

Oświetlenie w kuchni może przybrać różne formy, musi zapewniać jednak odpowiednią ilość światła. Czasy kiedy jedynym oświetleniem była lampa sufitowa zamontowana na środku pomieszczenia przechodzą do historii, dziś nowoczesne kuchnie wymagają znacznie większej ilości światła, czego nie zapewni nam pojedynczy punkt. Dobrze oświetlona kuchnia wymagać będzie wykorzystania kilku różnych źródeł światła. Mogą to być np. oprawy sufitowe wpuszczane lub natynkowe – oba rozwiązania są równie popularne i łatwe w montażu, wymagają jednak dobrego rozstawienia lamp, by zapewnić światło w każdym miejscu w kuchni.

Oświetlenie szynowe do kuchni

Dobrym pomysłem w oświetleniu kuchni wydaje się być oświetlenie szynowe. Tak forma jest nie tylko modna w ostatnim czasie, ale bardzo elastyczna, pozwala na zaprojektowanie dowolnego układu, a na nim dowolnego rozmieszczenia opraw. Pozwala na łatwe dopasowanie ilości opraw do każdej kuchni, w dowolnym momencie można dołożyć dodatkowe lampy lub zmienić ich rozmieszczenie. W wielu przypadkach także przebudować układ szynowy bez kucia, przekładania instalacji, przeróbek elektrycznych itp. dokładając kolejne szynoprzewody. Biorąc pod uwagę lampy na szynach warto pamiętać, że dużo lepszym rozwiązaniem jest oświetlenie szynowe 3-fazowe. Wymaga zastosowania odpowiedniego przewodu, ale pozwala podzielić cały układ na 2 lub 3 obwody. W praktyce oznacza to, że nie musimy wszystkich reflektorów świecić jednocześnie, tylko zapalamy te, które są w danym momencie potrzebne. Pozwala to na lepsze dopasowanie ilości światła do aktualnych potrzeb w kuchni oraz zwiększa oszczędności związane z użytkowaniem lamp, kiedy część z nich nie jest włączona.

Projektując układ szyn w kuchni należy pamiętać o tym, by wszystkie najważniejsze miejsca robocze były dobrze oświetlone, a stojąc przy blacie nie zasłaniać sobą światła. W kuchni lepiej sprawdzą się bardziej złożone układy typu: L, U, C, prostokąty czy kwadraty niż pojedyncza linia, chyba, że ma ona za zadanie oświetlać tylko wyspę lub blat. Oświetlając blaty i miejsca robocze starajmy się tak rozmieścić szyny, by światło z lamp padało przed nami, w ten sposób nie będziemy sobą zasłaniać światła. Nie zawsze jest to jednak możliwe, m.in. nad zlewem, w kątach, a zwłaszcza tam, gdzie mamy górne szafki do samego sufitu, bo trzeba uwzględnić też miejsce na ich otwarcie, co wymusza odsunięcie szyn lub lamp na pewną odległość. W takich sytuacjach najlepiej pomyśleć o dodatkowym oświetleniu np. w postaci odpowiednio głębokiego profilu LED wraz z przesłoną Liger, co razem z gęstą taśmą LED Delux o dużej mocy zapewni dobre oświetlenie podszafkowe.

Te 2 rozwiązania w zupełności wystarczą, by przy odpowiedniej ilości i mocy dobrze oświetlić tak ważne miejsce w domu jakim jest kuchnia. Oczywiście można zastosować również inne rozwiązania jak lampy ścienne, fajnym pomysłem wydaje się też okap z funkcją oświetlenia, który pomoże doświetlić kuchenkę czy płytę

Dodaj komentarz

* Imię:
* E-mail: (ukryty)
   WWW: (Site url withhttp://)
* Komentarz: