Jak oświetlić recepcję?
   12/05/2023 09:50:31     Office lighting
Jak oświetlić recepcję?

Jak oświetlić recepcję?

W wyborze oświetlenia do recepcji w hotelu czy firmie należy zwrócić uwagę na zapewnienie wystarczającej mocy i komfortu, aby pracownicy i goście mogli spokojnie dopełniać formalności. Reflektory kierunkowe i oprawy do zabudowy z możliwością ukierunkowania światła są dobrym wyborem, ponieważ umożliwiają skoncentrowanie światła na konkretnym miejscu. W recepcji światło powinno być bezpośrednie, z mocnymi żarówkami, które zapewniają duży strumień światła. Ważne jest, aby cały obiekt był doświetlony w sposób umożliwiający bezpieczne i łatwe poruszanie się gości i pracowników. Dodatkowe lampy, takie jak wiszące lub stojące, a także kinkiety mogą być cennym uzupełnieniem oświetlenia recepcji. Przy wyborze oświetlenia konieczne jest także uwzględnienie względów estetycznych, aby wszystkie elementy wyposażenia i wystroju tworzyły spójną całość.

oświetlenie recepcji w budynku biurowym

Przeczytaj także:

Oświetlenie holu i recepcji hotelowej oraz biurowej

Po przekroczeniu drzwi wejściowych do hotelu lub firmy goście często najpierw widzą hol i recepcję. W tej nowej przestrzeni mogą poczuć się zdezorientowani, dlatego oświetlenie recepcji odgrywa istotną rolę w kierowaniu ich do odpowiedniego miejsca. W związku z tym wybór lamp nad recepcją jest niezwykle ważny. Oświetlenie powinno przyciągać uwagę swoim wyjątkowym wyglądem i sugerować gościom, że to właśnie w tym kierunku powinni się udać jako pierwsi. Celowe zaprojektowanie oświetlenia w taki sposób, aby prowadziło gości i pomagało im w orientacji jest niezwykle istotnym elementem.

oświetlenie recepcji złotymi lampami

Oświetlenie hotelowe - jakie lampy wybrać do recepcji?

Oświetlenie w recepcji nie ogranicza się tylko do lamp punktowych, stołowych i stojących, które są popularnymi opcjami. Również żyrandole i lampy wiszące, często okazałe i dekoracyjne, są chętnie wybierane do obiektów noclegowych i biurowych. Do popularnych materiałów używanych w ich produkcji należą eleganckie kryształy i szkło, które dodają blasku. Halogeny, reflektory lub panele LED świecące równomiernie także znajdują zastosowanie w oświetleniu recepcji. Dekoracyjne źródła światła, na przykład zamontowane w ramach obrazów czy rzeźb, dodają wnętrzu charakteru. Istotne jest, aby było ono dopasowane do wystroju wnętrza i każde źródło światła zapewniało strumień o identycznej barwie. Zabawa intensywnością naświetlenia może wprowadzić do pomieszczenia niepowtarzalny klimat, który zachwyci odwiedzających.

Czym się kierować wybierając oświetlenie recepcji w hotelu?

Zalecane jest, aby oświetlenie recepcji w hotelu wyróżniało ją na tle innych pomieszczeń, czyniąc ją lepiej widoczną i zapadającą w pamięć. W tym celu należy wybrać mocniejsze żarówki, które jednocześnie zapewniają komfort użytkowania. Źródła światła powinny być skierowane na obsługę i rozmieszczone równomiernie wzdłuż lady, co ułatwi pracę personelu. Ważne jest, aby goście nie byli oślepiani nadmiarem blasku. Dobór temperatury barwowej światła do zamierzonego klimatu jest istotny, podobnie jak dbałość o optymalne i komfortowe natężenie światła, które ułatwi zarówno patrzenie, jak i poruszanie się w danym miejscu.

A w jaki sposób oświetlić hotelowe czy biurowe korytarze?

Istotną rolę w każdym hotelu odgrywają ciągi komunikacyjne, czyli korytarze. Z reguły są one długie ciemnie i pozbawione okien. Dlatego ważne jest, aby oświetlenie w nich było przede wszystkim funkcjonalne, ale także estetycznie zaprojektowane. Istotne jest zapewnienie komfortu gościom hotelowym, co oznacza łatwe dotarcie do różnych stref hotelu, takich jak pokoje, klatka schodowa, winda czy schody ewakuacyjne. Aby połączyć funkcjonalność z estetyką, często wybiera się halogeny sufitowe. Charakteryzują się one doskonałą sprawnością i dłuższą żywotnością w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami. Nowoczesne kinkiety montowane na ścianach korytarzy to ciekawe rozwiązanie, które pełni funkcję nie tylko dekoracyjną, ale może także stanowić oświetlenie dodatkowe. W przypadku niskich korytarzy hotelowych mogą one nawet całkowicie zastąpić lampy sufitowe, zapewniając odpowiednią ilość światła oraz estetyczny wygląd.