Jaką barwę światła wybrać do salonu?
   05/16/2023 08:43:50
Jaką barwę światła wybrać do salonu?

Jaką barwę światła wybrać do salonu?

Światło stanowi jedną z najważniejszych dekoracji każdego wnętrza. Jeśli jest odpowiednio dobrane, możliwe jest ukrycie wszelkich niedoskonałości danego pomieszczenia oraz przedstawienie jego największych atutów. Od barwy i mocy oświetlenia zależy także to, jak domownicy będą czuć się w konkretnym pomieszczeniu. W tym artykule zajmiemy się salonem i barwą światła, jaka powinna się w nim znaleźć. 

Przeczytaj także:

Barwa światła do salonu - często pomijany aspekt w aranżacji wnętrza

Wybierając oświetlenie, które będzie pasować do całej aranżacji salonu, bardzo często pomijanym aspektem jest jego barwa. Z reguły największe skupienie pada na wyborze lamp i ich rozmieszczeniu. Oczywiście, ma to znaczenie dla estetyki i funkcjonalności wnętrza, ale nie można pomijać żarówek. Często decyzja podejmowana jest na podstawie kształtu i dopasowania do danego modelu lampy, jednocześnie ignoruje się oznaczenie mocy i barwy światła. A to właśnie te czynniki wpływają między innymi na codziennie wykonywane czynności w salonie. Jest to pomieszczenie, w którym spędza się najwięcej czasu, dlatego dobór odpowiednich żarówek jest niezwykle istotny. 

Barwy światła LED - jakie możemy wyróżnić?

Podczas zakupu żarówek LEDowych, na opakowaniu lub w załączonej ulotce do produktu znajduje się informacja o temperaturze barwowej oświetlenia. Standardowy podział uwzględnia barwę ciepłą, zimną i neutralną. Najczęściej jednak barwy wyrażane są w kelwinach i liczbach. To właśnie liczba kelwinów informuje o tym, czy jest to światło neutralne, ciepłe, czy zimne. Poszczególne temperatury barwowe mają z góry określony podział. Rozróżnić je można za pomocą skali:

  • światło ciepłe - 2700-3200k,

  • światło neutralne - 4000-5000k,

  • barwa zimna - od 6000k.

Jaki więc kolor światła będzie najlepszym wyborem do salonu? Wydawać się może, że to nie jest istotne i nie ma wpływu na domowników, ale jest wręcz odwrotnie. Odpowiednio dobrana barwa źródła światła będzie wpływać na nastrój, samopoczucie, a także efektywność wykonywanych czynności czy też pracy. 

Jaką barwę światła do salonu wybrać? Zdecydować się na ciepłą czy neutralną?

Wbrew pozorom wybór światła o określonej temperaturze nie należy do najłatwiejszych zadań i w dużej mierze opiera się na indywidualnych preferencjach domowników. Wiele zależy także od aranżacji salonu. Światło o ciepłej barwie można z powodzeniem montować w lampach w pomieszczeniach przeznaczonych do relaksu oraz odpoczynku. Z kolei światło o barwie neutralnej świetnie sprawdzi się we wnętrzach, w których trzeba się bardziej skupić na obowiązkach i wykonywanych czynnościach. 

Do salonu najlepszym wyborem będzie ciepłe światło. Należy bowiem pamiętać, że jest to miejsce, w którym co prawda wykonuje się wiele czynności, ale nie wymagają one tak dużego skupienia i koncentracji, jak np. praca w domowym biurze. Salon ma przede wszystkim zagwarantować odpoczynek i relaks po ciężkim dniu. Dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie w nim światła mieszanego - o barwie ciepłej i neutralnej. Świetnym rozwiązaniem do stworzenia takiej aranżacji świetlnej będzie wykorzystanie najnowszych rozwiązań technologicznych MILKY STRIPE smart TUYA. Jest to podłużna lampa, którą można sterować za pomocą aplikacji TUYA SMART. Pozwala ona dopasować barwę i natężenie światła do każdego pomieszczenia. 

Jaka barwa światła LEDowego do poszczególnych stref w salonie?

Najważniejszym źródłem światła w salonie jest oświetlenie centralne. W jego rolę często wciela się żyrandol, który powinien łączyć ze sobą poszczególne strefy pomieszczenia. Idealnym wyborem będzie barwa neutralna. W przypadku mniejszych salonów dużo lepszym wyborem będzie plafon, który nie przytłoczy swoimi rozmiarami całej aranżacji. W strefie relaksu warto wykorzystać żarówki o barwie ciepłej w żółtej tonacji. Pozwoli to odpocząć i zrelaksować się po dniu pełnym różnych wyzwań i stworzyć przytulny klimat w pomieszczeniu. 

W strefie biurowej temperatura barwowa światła powinna mieścić się w przedziale 4000k - 6000k. Idealnie sprawdzi się w biurze kinkiet powieszony nad biurkiem. Z jednej strony dostarczy on odpowiednią ilość oświetlenia do wykonywania pracy, a z drugiej będzie stylowo wyglądać i bardzo dobrze komponować się z resztą salonu. W przestrzeni jadalnianej należy postawić na światło z żarówek LED o lekko ciepłej barwie. W zupełności wystarczy 3000k. 

Jaką barwę światła LEDowego wybrać do salonu? Podsumowanie

Dobierając barwę światła i oświetlenie do salonu można eksperymentować. Dlatego nie można bać się oryginalnych połączeń. Nie trzeba na siłę szukać lamp z tej samej kolekcji, czy takiej samej barwy światła. Warto bawić się oświetleniem, dobierać je według własnego uznania, co pozwoli stworzyć oryginalną aranżację. Każdą strefę można doświetlić inna lampą i kolorem, ale należy pamiętać o tym, aby wszystkie elementy miały wspólny aspekt. Tak zaaranżowany salon będzie wyjątkowy, wyrazisty i niepowtarzalny, a przy tym dobrze oświetlony.