Jakie są dostępne rodzaje zewnętrznych lamp LED?
   05/15/2023 09:05:07     External lighting    Comments 0
Jakie są dostępne rodzaje zewnętrznych lamp LED?

Jakie są dostępne rodzaje zewnętrznych lamp LED?

Dobre oświetlenie wokół domu i całej posesji jest niezbędne. Lampy ogrodowe są nieodzownym elementem nowoczesnego domu, ponieważ stanowią nie tylko element dekoracyjny, ale także zwiększają bezpieczeństwo poruszania się po zmroku. Na rynku można znaleźć wiele różnych modeli oświetlenia ogrodowego, które cechują się różnymi parametrami. Jakie więc są dostępne rodzaje lamp zewnętrznych?

Przeczytaj także:

Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie zewnętrzne LED?

Wybierając zewnętrzne oświetlenie LED bardzo istotne są jego parametry techniczne, a dopiero później walory estetyczne. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wskaźnik IP. Pod tym enigmatycznie brzmiącym skrótem ukrywa się nazwa International Protecting Rating. Określa ona, w jakim stopniu dany model lampy jest odporny na działanie czynników atmosferycznych. W przypadku modeli na zewnątrz najczęściej mają one stopień wytrzymałości IP44, IP65 i IP67. Pierwszy wariant przypisywany jest z reguły słupkom ogrodowym, kinkietom i lampom zewnętrznym LED, które znajdują się pod częściowym zadaszeniem. Tego typu sprzęt chroniony jest przede wszystkim przed wilgocią i kroplami deszczu. 

Modele o klasie IP65 są odporne na pył i strugi deszczu. Wartość ta bardzo często znajduje się w opisie stojących lamp ledowych. IP67 oznacza, że dany produkt jest bardzo dobrze chroniony przed ulewnymi deszczami i może działać w dużym zapyleniu. Tego rodzaju oświetlenie zewnętrzne domu wykorzystywane jest do podświetlania oczek wodnych, ale równie dobrze może być montowane na elewacji. 

Lampy LED zewnętrzne, które można znaleźć także w naszej ofercie, to produkty wykonywane z trwałych i solidnych materiałów. Dzięki temu ma się pewność, że jest to zakup na lata. Zanim jednak dokona się zakupu, warto jeszcze zastanowić się, czy niezbędne jest całonocne oświetlenie posesji, czy lampy mają włączać się w momencie wykrycia ruchu. W drugim przypadku warto zdecydować się modele z czujnikiem ruchu. Przede wszystkim jest to wersja energooszczędna, która pozwala kontrolować, czy ktoś zbliża się do domu. Można oczywiście połączyć oba te rozwiązania i kupić np. kinkiet Kobi Solaris 3, który dodatkowo jest wyposażony w panel solarny. Oznacza to, że świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia lampy do prądu.

Jakie są rodzaje oświetlenia zewnętrznego domu LED?

Pierwszym rodzaje oświetlenia LED zewnętrznego są lampy elewacyjne, inaczej zwane kinkietami. Jest to idealny wybór w przypadku oświetlenia wejścia do budynku, tarasu czy balkonu. Kinkiety zewnętrzne dostępne są w wielu wersjach, np. klasycznej i nowoczesnej. Pierwszy wariant designem przypomina lampy uliczne z XIX wieku. Można je montować na każdej elewacji i jednocześnie dodać budynkowi nieco stylu retro. Najczęściej stosuje się w nich żarówki E27 o ciepłej barwie. Nowoczesne kinkiety polecane są do budynków i ogrodów w nowoczesnych wydaniach. Z reguły stosuje się w nich żarówki GU10 o mocy od 4 do 10 W w neutralnej barwie. 

Wiszące lampy ogrodowe wykorzystuje się w altanach i na tarasach. Często dostępne są modele na wzór starych lamp i montuje się w nich żarówki o ciepłej barwie. Nowym trendem są sznury lamp, które nazywane są girlandami z wieloma gniazdami na żarówki. Dzięki takiemu rozwiązaniu można stworzyć bardzo ciekawą aranżację domu i ogrodu. Innym rodzajem oświetlenia zewnętrznego są słupki ogrodowe. Świetnie spełniają swoją funkcję przy oświetlaniu ścieżek lub chodnika, ale można je rozmieścić także wokół tarasu. 

Kule ogrodowe ostatnimi czasy cieszą się coraz większą popularnością. Produkuje się je ze specjalnego tworzywa sztucznego, najczęściej polietylenu, który jest odporny na działanie czynników atmosferycznych. Niektóre modele mogą do złudzenia przypominać swoim wyglądem kamienie. Tego rodzaju oświetlenie zewnętrzne najlepiej prezentuje się w kompozycji kilku sztuk. Kolejnym rodzajem są lampy solarne i na przestrzeni ostatnich lat są wybierane bardzo często. Jest to przede wszystkim energooszczędne rozwiązanie, ponieważ nie wymagają one podłączenia do prądu. Zasilane są one za pomocą promieni słonecznych. Tego typu oświetlenie ogrodu i domu wyposażone jest w czujnik zmierzchu, co oznacza, że włączają się po zapadnięciu zmroku. 

Reflektory ogrodowe to lampy, które pozwalają oświetlić np. drzewa, fragment elewacji budynku lub ścieżki. Instalacja takiego reflektora jest bardzo prosta, podobnie zresztą jak kul ogrodowych. Wystarczy je najczęściej wbić w ziemię przy pomocy szpikulca, który znajduje się w zestawie. Na rynku można znaleźć także modele solarne. Natomiast lampy najazdowe i dogruntowe stosuje się najczęściej do oświetlania domu, wjazdu do garażu i ścieżek. Takie oprawy są bardzo wytrzymałe i odporne na nacisk oraz warunki atmosferyczne, a na dodatek mają wbudowane od kilku do kilkunastu diod, co zapewnia mocny strumień światła.

Lampy zewnętrzne LED z czujnikiem ruchu i ich zalety

Lampy z czujnikiem ruchu są bardzo dobrym wyborem, ponieważ gwarantują komfort i bezpieczeństwo przemieszczania się po posesji po zapadnięciu zmroku. Każde źródło światła typu LED podłączone do detektora ruchu uruchamia się samoistnie. Nie ma więc potrzeby szukania włączników, gdy zrobi się ciemno. Wykorzystanie takiego rozwiązania w oświetleniu to także możliwość generowania oszczędności. Lampy oświetleniowe zewnętrzne LED wykorzystują energię elektryczną dopiero wtedy, gdy wykryją ruch. Ponadto żarówki ledowe również potrzebują mniej prądu do tego, aby efektywnie oświetlały wybrany obszar. 

Rodzaje oświetlenia LED zewnętrznego - podsumowanie

Ledowe oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu to bardzo szeroka gama asortymentu. Jak widać, można wybierać spośród wielu różnych modeli i rodzajów lamp, które skutecznie będzie oświetlać teren posesji. Jest to także oszczędny sposób na zapewnienie sobie bezpieczeństwa i komfortu poruszania się po posesji. Warto jednak pamiętać o tym, aby przed wyborem danego produktu sprawdzić jego parametry. W ofercie naszego sklepu znajdziesz szeroką gamę asortymentu, który dostępny jest w atrakcyjnych cenach i wielu wariantach. Dzięki temu możesz kupić lampę LED, która będzie dokładnie odpowiadać Twoim wymaganiom.

Leave a Reply