Jakie wybrać oświetlenie do niskich pomieszczeń?
   09/14/2023 10:50:22
Jakie wybrać oświetlenie do niskich pomieszczeń?

Jakie wybrać oświetlenie do niskich pomieszczeń?

Wybór odpowiedniego oświetlenia dla niskiego pomieszczenia może być wyzwaniem, ale dzięki kilku praktycznym wskazówkom można stworzyć przytulną, dobrze oświetloną przestrzeń, która będzie wydawać się wyższa niż jest w rzeczywistości. Ogólnie przyjęło się, ze wszystkie wnętrza, których wysokość jest niższa niż 250 cm uznawane są za niskie. Bardzo często znajdują się w nich niskie nadproża drzwiowe i okienne. To z kolei powoduje, że aranżacja takiego pomieszczenia może być dla wielu osób problematyczna. Jeśli do tego pokój ma niewielki metraż, to niezbędne jest znalezienie rozwiązań, które pozwolą go optycznie powiększyć. Dlatego niezwykle ważny staje się wtedy wybór optymalnego oświetlenia. Na co zwrócić uwagę? Jak dobrać oświetlenie do niskiego pomieszczenia?

Przeczytaj także:

Jak wybrać oświetlenie do niskich pomieszczeń?

Wybór oświetlenia do niskich pomieszczeń wymaga szczególnej uwagi, aby unikać uczucia przytłoczenia i by maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce. Obecnie na rynku można znaleźć wiele różnych rodzajów lamp, które sprawdzą się praktycznie w każdej aranżacji wnętrza. Niestety, ale w tym przypadku odpadają dużych rozmiarów lampy, czy żyrandole na długim zwisie. Mogą one sprawić, że pokój, zamiast powiększyć się optycznie, ulegnie zmniejszeniu, a wyżsi domownicy będą mogli o nie zahaczyć głową. 

Wybierając odpowiednie oświetlenie do niskich pomieszczeń warto postawić na minimalizm. Dzięki temu uda się uzyskać efektowną aranżację wnętrza. Warto więc zdecydować się na spoty, oprawy halogenowe, czy też szynoprzewody. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie kinkietów wewnętrznych, dzięki którym można dodatkowo doświetlić wybrany obszar pomieszczenia. Na uwagę zasługują jeszcze wszechstronne taśmy LED . 

Jaka lampa do niskiego salonu?

Decydując się na oświetlenie do niskiego pomieszczenia, w tym przypadku salonu, należy zastanowić się już na początku projektowania wnętrza. Salon jest pomieszczeniem, które jest reprezentatywną częścią domu. Jest to miejsce nie tylko pracy, ale także wypoczynku oraz spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Lampy w niskim salonie powinny nie mogą go przytłaczać. Dlatego też wybór często pada na oświetlenie szynowe, które można samodzielnie zaprojektować i dostosować do konkretnych wymagań. Lampy, które są montowane na specjalnej szynie można dowolnie rozmieszczać na całej długości konstrukcji. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń pod względem ich ilości, czy też miejsca montażu. 

Jaki żyrandol w niskim pokoju?

Żyrandole nie zawsze są dobrą opcją w niskim pomieszczeniu. Z reguły jest to lampa o dużych wymiarach i może przytłoczyć wnętrze z niskim sufitem. Jeśli jednak ktoś chce mieć żyrandol w takim pokoju, może zdecydować się na lampy typu pająk. Jest to rozwiązanie designerskie i nowoczesne, które ze względu na swoją elastyczną budowę można zamontować pod sufitem. Długie przewody z odkrytymi żarówkami nie pochłaniają zbyt dużo miejsca. Ponadto pozwalają równomiernie rozprowadzić wszystkie źródła światła i dobrze doświetlić każdy zakątek pomieszczenia. 

Kinkiety do niskich pomieszczeń

Lampy sufitowe do niskich wnętrz to najlepszy wybór. Przede wszystkim nie zabierają one za dużo miejsca i z powodzeniem zastępują lampy wiszące. Na uwagę zasługują zarówno nowoczesne modele, jak i klasyczne, czy też reflektory wielopunktowe oraz oświetleniowe. Doskonałą alternatywą dla nich są kinkiety montowane na ścianie. Kinkiety designerskie dostępne są w wielu różnych wersjach, więc można je bez problemu dopasować do każdej aranżacji wnętrza. 

Jak rozmieścić oświetlenie w niskim pomieszczeniu?

Wybierając lampy do niskich pomieszczeń niezwykle ważne jest to, aby odpowiednio je rozmieścić. Wszelkiego rodzaju lampy sufitowe nie sprawiają raczej problemu, bo przeważnie montuje się je w centralnym punkcie pomieszczenia na suficie. Kinkiety z kolei zawiesza się na wysokości od 1,5 m do 1,7 m. Innym rozwiązaniem jest wybór lamp wpuszczanych w sufit, co jeszcze bardziej pozwala zaoszczędzić miejsce. Wystarczający efekt powinny dać 4-8 opraw na 3 metry kwadratowe. Dobrze rozplanowane oświetlenie niskiego pomieszczenia zapewni wygodę podczas korzystania z niego i podkreśli jego charakter.

Oświetlenie niskich pomieszczeń - jak zrobić to dobrze?

Oświetlenie niskiego pomieszczenia to spore wyzwanie nawet dla doświadczonych projektantów wnętrz. Istotny jest przemyślany wybór źródła światła, jak również optymalne jego rozmieszczenie. Należy też pamiętać o tym, że wybierając lampy do niskich wnętrz najlepiej jest postawić na minimalizm, który nie będzie przytłaczał aranżacji. W niskich pokojach nie zaleca się wieszania lamp na długich kablach, czy dużych rozmiarów żyrandoli. Poza funkcjonalnością oświetlenie powinno odgrywać rolę dekoracyjną. 

Lampy do niskich pomieszczeń - wybór wcale nie taki prosty

Jak wybrać lampę, aby pasowała do niskiego pomieszczenia? Wbrew pozorom ilość dostępnych produktów sprawia, że wybór nie jest taki prosty. Modele wyposażone w zintegrowany układ LED cieszą się ogromną popularnością, mają niewielkie rozmiary i interesujące kształty, a na dodatek cechują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Warto jeszcze wspomnieć o inteligentnych lampach, których światłem można sterować np. za pomocą aplikacji mobilnej w telefonie. Dzięki takiemu rozwiązaniu można dopasować barwę światła i jego natężenie do bieżących wymagań. Lampy wyposażone w diody LED mają dużą wydajną i efektywność, a ich żywotność jest znacznie dłuższa niż w przypadku standardowych żarówek. Na uwagę zasługuje także oszczędność energii, co pozwala zmniejszyć zużycie prądu. 

W jaki sposób optycznie podnieść sufit w niskim wnętrzu?

Metod na optyczne podniesienie sufitu jest co najmniej kilka. Można odpowiednio pomalować ściany i sufit, dobrać odpowiedniej wielkości okna, czy też meble. Nie da się jednak nie zauważyć, że kluczową rolę odgrywa w tym wszystkim oświetlenie. Lampy, które będą pełniły funkcję głównego oświetlenia powinny doświetlać każdy kąt pokoju, a ich design najlepiej utrzymać w minimalistycznym stylu. Jeśli lampa główna nie zniweluje wszystkich cieni, można dobrać oświetlenie dodatkowe, np. w postaci kinkietów wewnętrznych, a także lamp stojących i lamp stołowych.