Przeliczanie lumenów na metry kwadratowe m2
   08/22/2023 12:02:45     Advice and inspiration
Przeliczanie lumenów na metry kwadratowe m2

Przeliczanie lumenów na metry kwadratowe

Moc tradycyjnych źródeł światła bardzo często określało się w watach, ale w obecnych czasach znacznie popularniejszą jednostką, jaką się stosuje są lumeny. Jest to jednostka strumienia świetlnego w układzie SI i na jej podstawie określa się moc światła. Można więc powiedzieć, że lumen określa ilość światła, jaka emitowana jest przez dane źródło. Im będzie ich więcej, tym jaśniej będzie w pomieszczeniu. Co istotne, same lumeny nie są wystarczające do tego, aby móc określić wydajność światła. W tym celu wykorzystuje się proste równanie – dzieli się liczbę lumenów przez liczbę watów, a im wyższy wynik, tym wyższa wydajność źródła światła. 

Przeczytaj także:

Czym są lumeny?

Lumeny to jednostka, która pozwala określić natężenie emitowanego światła przez wybrane źródło i określana jest symbolem "lm". Im większa liczba lumenów, tym jaśniejsze światło. Co istotne, jednostka ta coraz częściej zastępuje popularne dotychczas waty, którymi określano moc zwykłych żarówek. Biorąc pod uwagę jednak fakt, że stopniowo są one wycofywane ze sprzedaży, to za podstawową jednostkę natężenia światła obecnie uznaje się lumeny – stosowane w oświetleniu LED i świetlówkach. Ponadto liczba lumenów pozwala określić nie tylko jasność, ale również wydajność zamontowanego oświetlenia. 

Czy taka sama liczba lumenów w różnych źródłach świata oznacza taką samą moc?

Taka sama liczba lumenów w dwóch różnych żarówkach LED nie będzie oznaczała takiej samej mocy. Jest to uzależnione nie tylko od rozmiaru i typu żarówki, ale także od miejsca, z którego emituje ona światło. Zamontowane na suficie źródło światła będzie bardzo dobrze oświetlać to, co znajduje się centralnie pod nim. Ponadto trzeba jeszcze uwzględnić wysokość, na jakiej będzie żarówka. Im wyżej, tym bardziej będzie rozpraszać się światło. Pod uwagę bierze się również rodzaj żarówki - LED będzie świecić punktowo, a żarnikowa będzie świecić rozproszonym światłem. 

Przeliczanie watów i lumenów

Przedział wartości lumenów w różnych źródłach światła mieści się w granicach od 200 do 2400. 200 lumenów odpowiada dawnym 25 watom, a 2400 lumenów to 150 watów. Co ważne, obecnie producenci oświetlenia bardzo często na opakowaniach stosują obie te wartości, ułatwiając wybór produktu klientom. Jest to szczególnie przydatna informacja dla osób, które nadal operują starszym określeniem mocy żarówek. 

Ile lumenów na m2 do salonu?

Każde pomieszczenie powinno być dobrze doświetlone, ale planując oświetlenie w salonie nie można popełnić błędu i sprawić, że pomieszczenie będzie albo za jasne, albo za ciemne. W takim przypadku warto sprawdzić, ile lumenów powinno się stosować na metr kwadratowy w konkretnym pomieszczeniu. Jeśli chodzi o salon, to trzeba pamiętać, że poza jego metrażem ważne będzie określenie jego wysokości oraz innych czynników architektonicznych, jak na przykład wnęki, czy krzywizny sufitu. Można jednak uogólnić i przyjąć zasadę, że moc oświetlenia na m2 powinna wynosić w salonie od 200 do 400 lumenów.

Ile lumenów na m2 do sypialni?

Sypialnia jest pomieszczeniem, które wykorzystywane jest do odpoczynku i snu. W tym przypadku optymalną wartością ilości lumenów na metr kwadratowy będzie 200. Należy pamiętać, że w tym wnętrzu można zamontować również punktowe oświetlenie w postaci lampy LED nad łóżkiem, którą włączy się chociażby do czytania.

Ile lumenów na m2 do kuchni?

Kuchnia jest pomieszczeniem, które powinno być bardzo dobrze doświetlone. Podszafkowe taśmy LED, czy też tradycyjne lampy powinny mieć od 200 do 400 lumenów na metr kwadratowy. Dzięki takiemu wyborowi można zapewnić sobie dobre doświetlenie w trakcie przygotowywania potraw, sprzątania, czy mycia naczyń.

Ile lumenów na m2 do łazienki?

W przypadku łazienki odpowiednie oświetlenie także odgrywa znaczącą rolę. Według ogólnie przyjętego przedziału, moc strumienia światła powinna wynosić w tym pomieszczeniu od 300 do 500 lumenów na metr kwadratowy. Zagwarantuje to odpowiednią widoczność podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych, jak również sprzątania, czy robienia makijażu. 

Ile lumenów na metr kwadratowy - podsumowanie 

Moc strumienia świetlnego na metr kwadratowy w danym pomieszczeniu jest istotną kwestią podczas planowania jego oświetlenia. Dlatego istotne jest to, aby znać wartości, jakie powinny mieć żarówki LED, taśmy LED, czy też inne źródło światła. Można sugerować się wartościami podanymi w tekście. Jeśli jednak ktoś ma problem z przeliczaniem watów na lumeny i nie wie, jaką moc światła dobrać do danego wnętrza, może skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów lumenów.