Kategorie

Promocje

Wpływ oświetlenia LED na wzrok i zdrowie

Wpływ oświetlenia LED na wzrok i zdrowie

Oświetlenie LED zyskuje sobie coraz większe grono odbiorów. Jeszcze do niedawna zdecydowana większość korzyści wskazywała głównie na kwestie dotyczące innowacyjnej technologii czy energooszczędności, jakie związane są z nowoczesnym oświetleniem. Dzisiaj decydując się na oświetlenie LED bierzemy również pod uwagę jeszcze jeden ważny aspekt- wpływ oświetlenia na zdrowie.

Zdrowotny wpływ technologii LED wiąże się zarówno z ochroną zdrowia użytkowników, jak i ochroną środowiska. Bezpieczeństwo użytkowania, o którym świadczy produkcja żarówek, do której nie wykorzystuję się żadnych substancji szkodliwych, w tym między innymi metali ciężkich (rtęć, ołów), stoi na najwyższym poziomie. Co więcej, ta przyjazna dla środowiska naturalnego technologia, nie emituje promieniowania ultrafioletowego (UV) oraz podczerwonego (IR), które jak wiadomo są niekorzystne dla człowieka. W oświetleniu LED nie występuje również efekt pulsowania światła, dzięki któremu oczy nie męczą się nawet przy długim przebywanie w świetle. Brak efektu drgania światła, jak w przypadku oświetlenia tradycyjnego, zapewnia lepsze samopoczucie, brak zmęczenia i bólów głowy. [Tradycyjne żarówki świecą z częstotliwością 50 HZ – tzn. 50 razy na sekundę zapalają się i gasną.]

Warto również zwrócić uwagę na produkcję żarówek LED w szerokiej gamie barw. Użytkownicy mają do wyboru rozmaite barwy światła. Oświetlenie LED w barwie ciepłej białej pozwala oczom odpocząć, poprawia odwzorowanie kolorów, zwiększa koncentrację, tym samym doskonale pozwala się zrelaksować. Do zastosowań domowych polecana jest w szczególności barwa ciepła poniżej 3300K.

Oczywiście tak, jak w przypadku każdej nowoczesnej technologii, tak również w przypadku oświetlenia LED możemy znaleźć pewne nieprawidłowości. Jedną z nich jest fakt, iż strumień światła LED skierowany bezpośrednio na oczy, może je uszkodzić. Jest na to jednak rada. Nie warto instalować punktowych LED-ów w miejscach łatwo dostępnych dla naszego wzroku.

Dodaj komentarz

* Imię:
* E-mail: (ukryty)
   WWW: (Site url withhttp://)
* Komentarz: