Jak wybrać dobrą żarówkę LED?
   02/13/2019 14:45:34
Jak wybrać dobrą żarówkę LED?

Sklepów oferujących obecnie żarówki LED i inne artykuły ledowe jest coraz więcej. W polskich domach oraz w firmach coraz częściej spotkać można się z oświetleniem LED. Jednak także i w tym przypadku przy wybieraniu odpowiednich modeli żarówek ledowych należy wiedzieć, na co zwracać uwagę, aby zakupić produkt najlepszej jakości. W tym pomoże umiejętność odczytywania informacji zamieszczanych przez producenta na etykietach.

Często kupujemy żarówki, nie sprawdzając danych znajdujących się na opakowaniu. Patrzymy tylko na typ żarówki, jej gwint, a także moc i ewentualnie barwę światła, ale warto wiedzieć dodatkowo, na co patrzeć, aby dopasować żarówkę jak najlepiej do swoich potrzeb, zwłaszcza gdy chodzi o dość nowe na naszym rynku żarówki LED. Z pomocą przychodzą nowe przepisy wprowadzone przez Unię Europejską. 1 marca 2014 roku została wprowadzona w życie Dyrektywa EU numer 874/2012 z 12 lipca 2012 roku, stanowiąca uzupełnienie Dyrektywę 2010/30/EU z 19 maja 2010 roku, która określa wymogi dotyczące oznaczeń na opakowaniach żarówek, także żarówek LED.

Co można odczytać z etykiety?

Jedną z najważniejszych zmian wprowadzonych przez nową Dyrektywę jest zastosowanie nowych klas energetycznych – są to klasy A+ oraz A++, które zostały przeznaczone specjalnie do oznaczania produktów ledowych. Kompletna skala to wartości od A++ (najwyższej) do E (najniższej). Drugim ważnym elementem jest określenie rocznego zużycia energii podane w kWh na 1000 godzin. Na nowej etykiecie również muszą znaleźć się informacje o miejscu pochodzenia produktu oraz oznaczenie producenta.

Wszystkie elementy na etykietach to:

  • linia obramowania
  • logo UE
  • logo energii
  • pasek pod logo
  • skala efektywności energetycznej od A++ do E
  • oznaczenie klasy efektywności energetycznej
  • ważone zużycie energii
  • nazwa dostawcy lub znak towarowy
  • oznaczenie modelu dostawcy

Nowe obowiązki dla producentów

Producenci żarówek oraz opraw oświetleniowych muszą zadbać o to, aby ich wyroby był odpowiednio oznaczone. W przypadku oznaczania wartości niezbędne jest skorzystanie z nowoczesnych, precyzyjnych metod pomiarowych, do czego wykorzystać należy próbę przynajmniej dwudziestu lamp czy żarówek tego samego modelu, najlepiej pochodzących z czterech różnych źródeł. Etykieta na artykule musi mieć odpowiednią wielkość, czcionkę oraz logo UE i energii, co pozwoli konsumentowi na łatwiejsze porównanie produktów różnych firm.

Przy wybieraniu żarówek LED warto zatem rzucić okiem na etykietę – dzięki niej będzie można wybrać żarówkę najbardziej energooszczędną, której użytkowanie będzie wiązało się z minimalnymi kosztami. O prawidłowym oznaczeniu swoich produktów muszą pamiętać także producenci, by pomóc konsumentom w dopasowaniu odpowiednich źródeł.

Żarówki LED w ofercie naszego sklepu.