Kategorie

Oświetlenie do salonu – na co warto zwrócić uwagę?

Oświetlenie do salonu – na co warto zwrócić uwagę?

Przy aranżacji salonu musimy pamiętać o odpowiednim oświetleniu. Powinno ono łączyć w jedno wymagania użytkowników, funkcjonalność, a także estetykę. Na co dokładnie należy zwrócić uwagę przy doborze lamp do salonu?

Dobre lampy do salonu – czyli jakie?

W sprzedaży można znaleźć wiele różnych produktów wykorzystywanych jako oświetlenie do salonu. To zarówno lampy montowane natynkowo, jak również systemy szynowe, które pozwalają na uzyskanie różnorodnych aranżacji. Odpowiednio dobrane oświetlenie pozwala na stworzenie różnorodnych efektów świetlnych – zarówno może być jasne i doświetlać każdą przestrzeń, jak również bardziej klimatyczne i romantyczne. Elastyczność oświetlenia salonu jest zatem bardzo ważna – dzięki temu można dostosować je indywidualnie do każdej funkcji salonu!

Oświetlenie w salonie – jak dopasować je do funkcji wnętrza?

Lampy znajdujące się w salonie mogą pełnić kilka różnych funkcji w zależności od ich przeznaczenia. Warto zatem dobrać różne lampy, które pozwolą nam na uzyskanie optymalnych efektów.

 Funkcje oświetlenia w salonie można podzielić na trzy kategorie:

 • oświetlenie ogólne - ma za zadanie zapewnić ogólne oświetlenie pomieszczenia, czyli powinno być jasne i dawać szeroki snop światła by oświetlić jak największą powierzchnię
 • oświetlenie akcentujące - wydobywa detale z wnętrza, na przykład służy do podkreślenia znajdujących się w nim obrazów, ścian, dekoracji, detali architektonicznych
 • oświetlenie uzupełniające - ma uzupełniać oświetlenia ogólne i akcentujące w salonie. Pozwala na stworzenie klimatycznej atmosfery we wnętrzu, często przez zmianę koloru świecenia dzięki diodom LED RGB.

Dobierz oświetlenie do salonu, które spełni wszystkie Twoje wymagania

Projektowanie salonu powinniśmy rozpocząć od określenia naszych potrzeb, które związane są z tym właśnie wnętrzem. Które z nich są dla nas najważniejsze? Które z kolei mają niższy priorytet?

Potrzeby użytkowników powinny być zatem kluczowym kryterium przy doborze właściwego oświetlenia do salonu. Salon może służyć nam między innymi do wypoczynku, w tym także do oglądania telewizji, grania w gry planszowe, ale również do spożywania posiłków czy urządzania przyjęć. Jakie oświetlenie sprawdzi się wtedy najlepiej?

Wypoczynek

Gdy salon ma służyć jedynie do wypoczynku, wtedy powinniśmy dobrać do niego oświetlenie dające przyjemne dla oczu, rozproszone światło o ciepłej barwie. Można także uzupełnić je o oświetlenie akcentujące, na przykład dla podświetlenia znajdujących się na ścianach obrazów lub mebli. Oprócz lamp głównych, na przykład dużego plafonu LED czy nowoczesnego oświetlenia szynowego bądź lamp wpuszczanych w postaci linii światła czy najpopularniejszych opraw do sufitów podwieszanych, warto zastosować także kinkiety lub innego rodzaju źródła światła pośredniego, na przykład lampy podłogowe albo stołowe. Klosze i abażury takich lamp powinny pozwalać na rozproszenie światła, aby było ono bardziej miękkie. Aby oświetlenie salonu było jeszcze bardziej wszechstronne, warto wybrać modele lamp z funkcją regulacji snopu światła oraz temperatury barwowej. Takie funkcje oferują nowoczesne, zintegrowane lampy ledowe.

Kwadratowy plafon LED do salonuLampy sufitowe wpuszczane do salonuOświetlnie szynowe do salonuOczka sufitowe do salonu

Oglądanie telewizji

Telewizję najlepiej oglądać w lekko oświetlonym pomieszczeniu. Zarówno za ostre światło, jak również jego brak nie są wskazane. Światło nie powinno być również skierowane na ekran. Dobrym wyborem mogą być wtedy kinkiety ledowe, które delikatnie doświetlą ścianę z telewizorem, a także oprawy stojące, które potrafią emitować światło pośrednie.

Kinkiet na ścianę z TVOświetlenie ściany z TV

Czytanie

Gdy w salonie lubimy czytać, wtedy także warto zadbać o odpowiednie oświetlenie tego wnętrza. Wysokie natężenie światła będzie więc niezbędne do komfortowego czytania. Najlepiej zastosować wtedy lampy stojące, które ustawimy przy swoim ulubionym miejscu do czytania, na przykład przy kanapie albo przy fotelu. Regulacja klosza pozwoli nam na dopasowanie jego położenia do naszych potrzeb. Światło powinno padać z tyłu, aby nie powodować oślepienia i jednocześnie nie dawać cienia. Nowoczesne lampy podłogowe LED umożliwiają zmianę barwy światła, taka lampa może służyć także jako lampa dekoracyjna, zapewniając odpowiedni nastrój w salonie.

lampa podłogowa LED do salonu

Spotkania

Jeżeli salon ma służyć nam jako miejsce do spotkań z bliskimi, na przykład przy stole jadalnianym, wtedy warto także odpowiednio doświetlić tę przestrzeń. Doskonałym wyborem może być oświetlenie wiszące LED umieszczone nad stołem – nisko zwieszona podłużna lampa LED może stać się wtedy modnym akcentem we wnętrzu i da potrzebne oświetlenie, na przykład na wspólne obiady, imprezy czy do grania w gry itp.

Oświetlając salon, powinniśmy pamiętać o tym, aby znajdujące się w nim lampy dopasować indywidualnie do funkcji wnętrza oraz do swoich potrzeb!

Lampa wisząca LED nad stółNowoczesna lampa wisząca nad stół

5 Comments

  • Avatar
   Iwona
   May 13, 2019

   Bardzo podobają mi się kinkiety na zdjęciu salonu z telewizorem. Jestem zainteresowana kupnem tych kinkietów, proszę przesłać mi symbol i cenę . Dziękuje .

   • Avatar
    Salon LED sp. z o.o.
    May 13, 2019

    Czy chodzi Pani o ten model? https://www.salonled.pl/pl/kinkiety-led/8587-aqform-camber.html

  • Avatar
   Iwona
   May 14, 2019

   Dzień dobry jestem zainteresowana kinkietami ledowymi przedstawionymi na zdjęciu z wiszącym telewizorem nad komodą. Proszę o podanie nazwy, symbolu i ceny.

  • Avatar
   Iwona
   May 14, 2019

   Chodziło mi o to drugie zdjęcie na którym jest biała komoda, o te kinkiety

  • Avatar
   Salon LED sp. z o.o.
   May 19, 2019

   Ten model nie jest dostępny, podobny efekt dadzą inne kinkiety świecące w górę i w dół. Wszystkie znajdzie Pani w zakładce kinkiety https://www.salonled.pl/pl/112-kinkiety-led

Dodaj komentarz

* Imię:
* E-mail: (ukryty)
   WWW: (Site url withhttp://)
* Komentarz: