Dlaczego technologia oświetlenia LED zyskuje coraz większą popularność?
   02/19/2020 19:22:12
Dlaczego technologia oświetlenia LED zyskuje coraz większą popularność?

Zalety oświetlenia ledowego, których nie znajdziemy w tradycyjnych rozwiązaniach oświetleniowych.

Oto 9 największych zalet technologii oświetleniowej z diodami elektroluminescencyjnymi (LED). Poniższy wpis został skonstruowany w sposób, który wymienia zalety technologii, zaczynając od najważniejszych elementów. Od 2012r. obserwujemy dynamiczne i ciągłe zmiany na rynku oświetlenia oraz rosnącą popularność źródeł LED. Jeśli ktoś jeszcze ma wątpliwości czy warto zakupić takie oświetlenie to mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże podjąć właściwą decyzję...

1. Żywotność światła LED

Jedną z najważniejszych zalet oświetlenia typu LED jest niewątpliwie żywotność, którą ma do zaoferowania ta technologia. Szacowano żywotność oświetlenia LED-owego wynosi od 50 000 do 100000 godzin pracy. Jest to wytrzymałość o 4 razy większa od większości halogenów, świetlówek, a nawet lamp sodowych. Co więcej, czas użytkowania LED jest aż o 40 razy dłuższy od klasycznych żarówek starszej daty.

Rzadsza wymiana równa się z dwoma oczywistymi aspektami. Niższe koszty utrzymania urządzenia i niższe koszty związane z częściami zamiennymi podczas zużycia sprzętu. Żarówki po prostu nie ulegają awariom przez bardzo długi czas.

2. Efektywność energetyczna LED

Diody LED generalne zużywają bardzo małe ilości energii. Statystyki, których należy szukać przy porównywaniu efektywności energetycznej różnych rozwiązań oświetleniowych, są określane ilością generowanego światła na ilość watów zużywanych przez żarówkę. Według modernizacyjnych oświetlenie LED potrafi poprawić ogólną efektywność energetyczną obiektu nawet o 60%. W zależności od istniejących lamp i konkretnych zainstalowanych diod LED oszczędności związane z zużyciem prądu mogą sięgać nawet 90%.

3. Zwiększone bezpieczeństwo za pośrednictwem diod LED

Bezpieczeństwo jest być może najczęściej pomijaną zaletą, jeśli chodzi o oświetlenia LED. Największym zagrożeniem w przypadku oświetleń jest emisja ciepła. Jak się okazuje diody LED, niemal nie emitują ciepła, natomiast tradycyjne żarówki przetwarzają aż 90% całkowitej energii wykorzystanej do ich zasilania. Niemal cała moc, którą przetwarzają, zostaje zamieniona w ciepło. Oznacza to, że w przypadku tradycyjnego oświetlenia żarowego tylko 10% energii jest faktycznie zamienione na światło. Czyni to tradycyjne żarówki niezwykle nieefektywnymi w porównaniu do działania oświetlenia typu LED. Ponadto diody LED dzięki temu, że zużywają mniej energii w ogólnym rozrachunku, są znacznie bezpieczniejsze w systemach niskiego napięcia elektrycznego.

4. Światła LED są fizycznie małe

Rzeczywiste urządzenie LED jest bardzo małe. Ich rozmiar sprawia, że diody LED są bardzo dobrze przystosowane do nieskończonej liczby zastosowań oświetleniowych. Różne zastosowania diod LED obejmują szerokie spektrum, począwszy od oświetlania tablic ogłoszeniowych, znaków drogowych, jak i aplikacji mieszkaniowych.

5. Diody LED generują kierunkową emisję światła

Technologia LED emituje światło tylko w promieniu 180 stopni. Każdy inny rodzaj światła emituje źródło o rozpiętości 360 stopni wokół źródła. Emisje 360 stopni wymagają od urządzeń dodatkowego odbicia lub przekierowywania źródła światła. Zwiększa to ogólne koszty systemu i generuje nieuchronne straty finansowe. Urządzenie zasilane takim rodzajem światła staje się wówczas o wiele mniej wydajne. Dobrym przykładem mogą być tradycyjne żarówki wykorzystywane na żyrandolach domowych. Światło takiej żarówki emitowane jest zarówno w stronę pokoju, jak i sufitu. Problem polega na tym, że twoim celem jest oświetlenie pokoju, a nie sufitu mieszkania. Diody LED całkowicie rozwiązują ten kłopot i zwracają oszczędności w zakresie ogólnej wydajności systemu energetycznego.

6. Diody LED posiadają niesamowitą różnorodność wśród dostępnych modeli estetycznych

Ponieważ diody LED są tak małe, że można je stosować praktycznie w każdym możliwym fizycznym ustawieniu. Można je łączyć w wiązki, które zastąpią tradycyjne żarówki lub stosować jako małe urządzenia świetlne wzdłuż pewnych przedmiotów. Możliwe jest ułożenie liniowe, prostopadłe lub równoległe oświetlenie. Ograniczeniem jest jedynie nasza wyobraźnia.

7. Możliwość ściemniania oświetlenia LED

Diody LED mogą działać w praktycznie dowolnym procencie ich mocy. Warto zauważyć, że przyciemnienie wymaga sprzętu specyficznego dla oświetlenia typu LED. Oznacza to, że nie będziemy mogli użyć na nim innej tradycyjnej technologii oświetlającej. Kolejną zaletą działania diod LED przy mocy mniejszej niż pełna jest fakt dotyczący tego, że stają się one jeszcze bardziej wydajne w miarę zmniejszania natężenie światła. Zwiększa to także całkowitą żywotność samego sprzętu poprzez zmniejszenie jego eksploatacji.

8. Diody zapewniają natychmiastowe włączanie i nie mają kłopotów z częstym przełączaniem

Diody LED włączają się i wyłączają natychmiast. Nie ma okresu rozgrzewania jak w przypadku lamp metahalogenkowych. Ponadto częste przełączanie nie powoduje degradacji żywotności urządzenia.

9. Diody LED produkują emisję UV bliską zerowego poziomu

Światła LED produkują niemal całe światło za pośrednictwem widzialnego widma. Tylko nieznaczna część pochodzi od podczerwieni i ultrafioletu. Oznacza to, że diody LED są bezpiecznym źródłem oświetlenia dla przedmiotów wrażliwych na promieniowanie UV. Można je wykorzystać do oświetlenia na przykład dzieł sztuki, które ulegają uszkodzeniom podczas wystawienia na emisję ultrafioletu.

Jeśli planują Państwo zakup lub wymianę lamp lub żarówek na oświetlenie LED zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu: https://www.salonled.pl/pl/