Kategorie

Najmodniejsze lampy w 2020 roku? Postaw na złoto, czerń, geometryczne formy i naturalne materiały!

Najmodniejsze lampy w 2020 roku? Postaw na złoto, czerń, geometryczne formy i naturalne materiały!

Kreując lub zmieniając charakter w oświetleniu wnętrza, musimy pamiętać, że bardzo dużo zależy od sposobu świecenia naszej lampy. Czasem jedyną rzeczą, którą musimy zrobić to wymienienie lampy wiszącej lub dodanie oryginalnych punktów świetlnych. Wtedy oświetlenie pomieszczenia nabiera całkowicie nowego wymiaru dekoratorskiego. Wielu cenionych specjalistów architektury wnętrz twierdzi nawet, że lampa to kluczowy element w zmianie aranżacji.

Moda i wygoda - Złote czasy dla lamp w 2020 roku

Trendsetterzy podkreślają, że rok 2020 minie pod znakiem szerokiej, personalizowanej gamy kolorów, form i faktur, które charakteryzują modne i nowoczesne kolekcje lamp. Absolutnymi liderami wzornictwa oświetleniowego stać mają się naturalne materiały, takie jak len, drewno, a nawet jedwab, kolorystyka opalizująca złotem i czernią, a także odważne, geometryczne kształty lamp nawiązujące do charakterystycznej stylistyki kubizmu. Propozycjami dekoratorskimi lamp rządzi zasada maksymalnej indywidualizacji wnętrza, niezależnie od tego, czy mowa o domowej sypialni, reprezentacyjnym salonie firmowym, czy też przestrzeni biurowej odwiedzanej przez klientów. Trendy stylu oświetlenia na rok 2020 to czas wnętrzarskiego indywidualizmu.

nowoczesne wnętrze 2020

Ciepłe, klasyczne i królewskie złote barwy liderem dizajnu oświetleniowego

Królem kolorystyki lamp zapowiadanych na rok 2020 jest złoto -już od kilku lat modne w aranżacjach wnętrz , ale teraz ma stać się absolutnym hitem w zapowiadanych kolekcjach lamp. Taka kolorystyka lampy doskonale komponuje się z zestawieniem zwanym "greige’’, wyznaczającym obecnie trendy poprzez łączenie odważnie i swobodnie szarości i beże (stąd także nazwa tego stylu nawiązująca do angielskich słów grey i beige). Złoto lampy nie tylko podkreśli strumień światła w całym wnętrzu, ale sprawi, że oświetlenie nabierze charakteru czystości i jasności. Do nieco odważniejszych propozycji w obecnym sezonie należy połączenie złota z czarną konstrukcją lampy. Wnętrze oświetlane tego rodzaju lampą stanie się naprawdę unikalnym połączeniem elegancji i ekskluzywizmu, a także przytulności i ciepła. Satynowe złoto lamp dobrze współgra również z miedzianymi, marmurowymi lub szklanymi detalami, tak w przypadku samej konstrukcji lampy, jak i pozostałego wyposażenia wnętrz.

lampa na indywidualne zamwnętrze z złotymi lampami

czarno złota lampa wisząca

Kubistyczne, geometryczne formy, ale i miękkie linie owalnych kloszy lamp

Kolejny rys wyznaczający trendy wnętrzarstwa lampowego proponowany w 2020 roku to z jednej strony odważne, ostre, geometryczne formy, z drugiej zaś delikatne i naturalne, miękkie linie kloszy lampowych. Do łask w tym sezonie wróciły właśnie szklane kule, dzianinowe dzwoneczki i lniane pąki z umieszczoną w ich wnętrzu żarówką. Projektując oświetlenie, należy zwracać uwagę na to, w jaki sposób lampa funkcjonuje w całości pomieszczenia albo podkreślając jego charakter, albo wyraziście kontrastując z resztą stylizacji. Ma być indywidualistycznie i z pazurem lub miękko, z nutą melancholii. Ważne jednak, aby decyzje te podejmowane były świadomie, a przebywający we wnętrzu czuli jego wyjątkowość. Jak twierdzą architekci wnętrz: w roku 2020 absolutnym hitem w propozycjach nowoczesnych lamp staną się modne tak zwane lampy-pajączki. Są to lampy wiszące z odsłoniętymi kablami, które można rozmieścić w dowolny sposób na suficie. Lampy-pajączki zastąpić mają przy tym tradycyjne żyrandole. Zaletą tego typu lampy jest jej uniwersalność w oświetleniu, dobre wykonanie i komponowanie się z różną stylistyką wnętrz, od loftowego czy industrialnego, aż do rustykalnego. Pajączki montowane bywają również z powodzeniem we wnętrzach skandynawskich, japońskich lub utrzymanych w stylistyce glamour. Właśnie ta lampa wisząca sprawi, że oświetlenie Twojemu salonu i nabierze nowego wymiaru, a także przykuje uwagę Twoich gości.

Lampa wisząca nad stół

Lampa spider ze szkłalampa spider aquaform

Półowalne lub okrągłe klosze wykonane w różnych kolorach szkła

Ciekawym pomysłem, odnośnie do rewitalizacji wnętrz na obecny rok, poprzez odpowiednio dobraną lampę są półowalne lub okrągłe klosze lamp, wykonane w różnych kolorach szkła. Ponadto, interesująca jest butelkowa zieleń, ze względu na odważne czerwienie i burgundy, na białym, przyciemnionym szkle kończąc. Niektóre z typów tego rodzaju kloszy lampy nadają się do montażu na już istniejących konstrukcjach i dzięki temu można je zamontować, wymieniając jedynie tę część lampy. Modne efekty ożywienia lub wyciszenia wnętrza światłem można więc uzyskać nawet niewielkim nakładem pracy i środków finansowych. Odmienione oświetlenie pomieszczenia, dzięki takiej lampie od razu stanie się widoczne.

lampy szklane

Lampy ze szkłakolorowe lampy wiszące ze szkła

Naturalne materiały i florystyczne wzornictwo dedykowane nowoczesnym postawom ekologicznym

Ze względu na różnorodne modne trendy proekologiczne na rok 2020, architekci wnętrz proponują również inwestorom postawienie na naturalne materiały, z których wykonane są lampy wiszące i nie tylko. Mają to być grubo tkane lny i płótna o wyraźnych splotach, jedwabne klosze lamp sypialnianych lub stołowych, a także lampy zdobione florystycznymi wzorami, od kwiatów i arabesek, aż po motywy owoców i warzyw tłoczone na tekstylnych wykończeniach. Motyw przewodni tego stylu w oświetleniu, czyli  radosna harmonia z naturą gra z różnorodnymi barwami ziemi, od brązu i szarości, po żółć i zieleń. Tak pojmowana ekologia oświetlenia wnętrz nawiązuje poniekąd do stylu rustykalnego, z nieśmiertelnymi detalami drewnianymi lub bambusowymi, ale i można ją łączyć z bardzo nowoczesnymi, surowymi wnętrzami, w których nada ona pomieszczeniu nieco miękkości i przytulności. Liczy się tutaj intencja prezentowanego w ten sposób w związku z matką naturą i troską o jej kondycję w przyszłości, ale i poetyka żartu, zaskoczenia i skupienia uwagi na zabawnym detalu wzorniczym, na przykład lampa wisząca z gigantyczną gruszką namalowaną ręcznie na lnianym, szarym kloszu. Pamiętajmy o tym, że rok 2020 ma być czasem na odważne wykonanie, osobiste eksperymenty z oświetleniem wnętrz, zarówno tych intymnych, domowych, jak i użytkowych oraz reprezentacyjnych. Nie bójmy się więc gry ze światłem żarówki najbardziej oryginalnych lamp!

lampa wpuszczana LED

Większość prezentowanych lamp pochodzi od polskiego producenta oświetlenia firmy Aqform oraz hiszpańskiej marki BPM Lighting. Obie firmy należą do liderów na naszym rynku, a ich produkty są cenione przez projektantów, architektów oraz klientów indywidualnych.

Dodaj komentarz

* Imię:
* E-mail: (ukryty)
   WWW: (Site url withhttp://)
* Komentarz: