Kategorie

Jak wyeksponować obraz dzięki oświetleniu?

Jak wyeksponować obraz dzięki oświetleniu?

Które dekoracje warto podświetlić?

Światło pełni ogromną rolę w aranżacji wnętrz. Projektując wygląd pomieszczenia należy starannie przemyśleć funkcje, jakie pełnić będzie instalacja oświetleniowa - dzięki niej komfort codziennego życia może znacząco zyskać, albo też radykalnie się obniżyć. Doborowi opraw zawsze towarzyszy cel, jaki przed nimi zostanie postawiony, a także kwestie gustu osoby urządzającej wnętrze. Rozmieszczeniu i rodzajowi dekoracji powinna towarzyszyć troska o dobór odpowiednich źródeł światła - lamp, lampek czy kinkietów.

Jakie elementy wystroju warto podświetlić?

Zastanawiasz się jakie elementy wyposażenia czy dekoracji, należy specjalnie podkreślić? Zastanawiasz się co sprawi że Twoje wnętrze będzie przytulniejsze? Pomyśl o wyeksponowaniu takich elementów jak:

Zdjęcia - starannie wyselekcjonowane fotografie ukazujące ważne dla domowników chwile i osoby są coraz częściej eksponowane na ścianach. Bez względu na to, czy prezentowane są w formie zbiorczej ramki na kilka lub kilkanaście mniejszych zdjęć, czy też jest to kilka osobnych na nieco większe formaty - w każdym przypadku podświetlenie ich będzie korzystne dla wystroju wnętrza.

Obrazy i plakaty - dzieła sztuki same w sobie stanowią ozdobę najwyższej klasy. Obrazy dodają pomieszczeniom charakteru bez względu na ich zawartość czy styl. Podświetlenie ich sprawia, że są widoczne równie dobrze o każdej porze dnia, a dodatkowo w porach wieczornych wprowadzany jest dzięki punktowemu światłu niepowtarzalny klimat. Podobnie ma się rzecz z plakatami, które nierzadko również są dziełami sztuki, albo mają inną wartość np. sentymentalną.

Kolekcje pamiątek - zgromadzone latami prezenty, trofea i inne pamiątki tracą znaczenie, gdy są rzucone w kąt. Po latach tułaczki bywają wyrzucane bez cienia poczucia winy. Pozostawienie wspomnień żywymi jest możliwe, gdy zostaną one odpowiednio wyeksponowane - jeśli nie jest możliwe zawieszenie ich na ścianach, dobrze sprawdzą się np. wiszące półki, które oświetlić mogą efektowne kinkiety.

Czym podświetlać dekoracje?

Różne rodzaje źródeł światła sprawdzą się przy podświetlaniu określonych przedmiotów i powierzchni. W ofercie sklepu znajdują się liczne produkty i inspiracje, które należy w tym miejscu omówić, aby uprościć etap projektowania instalacji. Oświetlenie obrazów na ścianie można zaaranżować wykorzystując:

Kinkiety

Doskonałym rozwiązaniem niezmiennie są kinkiety, które świetnie współgrają z innymi dekoracjami. Pożądany efekt przeważnie uzyskuje się poprzez symetryczne rozstawienie (przynajmniej) dwóch kinkietów, umiejscowionych po obu stronach eksponowanego dzieła. Innym wariantem mogą być kinkiety o regulowanym ramieniu - ich zaletą jest możliwość montażu nad dekoracją i punktowe oświetlenie dowolnie wybranego miejsca. Ten rodzaj źródeł światła wykorzystać można także do ramek ze zdjęciami, płaskorzeźb na ścianach, a także ozdobnych luster.

Kinkiety obok obrazu

Lampy ścienne obok obrazu

Galeryjka czyli lampa obrazowa

Przykładem modelowego produktu jest lampa obrazowa, której zastosowanie skrywa sama nazwa. Występują one w formie cienkich opraw, zazwyczaj podłużnych, umieszczonych na ramieniu, dzięki czemu ich przeznaczeniem jest właśnie oświetlenie obrazów i innych dekoracji. Lampy (zwane też galeriami) zamontowane nad dziełem mogą rzucać światło równomiernie na całą powierzchnię, ale niektóre z nich umożliwiają modyfikację kierunku świecenia. Jest to popularne i efektowne rozwiązanie, które pozwoli na nowo cieszyć się ulubionymi dziełami sztuki, zrewitalizuje rodzinne archiwa fotograficzne, ewentualnie podkreślają znaczenie ozdobne przymocowanego do ściany plakatu. Oświetlenie obrazów  za pomocą galerii wykorzystywane jest zarówno w galeriach, muzeach jak i domach prywatnych. Jest to eleganckie i nowoczesne rozwiązanie pasujące do każdego wnętrza.

galeryjka nad obrazylampa ścienna LED na obraz

Oświetlenie szynowe

Oświetlenie szynowe to nowoczesny sposób oświetlania wnętrz i kluczowych dekoracji. Specjalne szyny stanowią bazę, do której podłączyć można dowolną liczbę lamp, reflektorów i innych źródeł światła (halogen, LED), a w razie potrzeby później nawet modyfikować ich ilość i rodzaj, odpowiednio do własnych potrzeb. Długość szyny nie jest ograniczona, można poprowadzić ją nawet na całej długości ściany - przy takim rozwiązaniu podświetlona zostanie cała kolekcja zdjęć lub obrazów zawieszonych na niej. Właściwie dostosowana szyna może pełnić rolę dodatkowego oświetlenia wybranych ozdób, lub być także głównym źródłem światła w pomieszczeniu.

Lampy szynowe do oświetlenia obrazów

Reflektory

Reflektorki najczęściej pojedyńczne, np typu SPOT79, mogą jednak stanowić połączony układ kilku lampek w oprawach, umieszczonych na dłuższej listwie (np. prostej lub łamanej). Każda z nich może być zwrócona w inną stronę, a co za tym idzie - oświetlać precyzyjnie wskazany punkt. Możliwość dowolnego konfigurowania ustawienia sprawia, iż jest to bardzo popularne i praktyczne rozwiązanie, szczególnie przydatne przy ekspozycji obrazów i zdjęć.

Reflektor sufitowe do oświetlenia ścian

Podsumowanie

Wybierając styl oświetlenia warto zwrócić uwagę na rodzaje źródeł światła. Nowoczesnym i energooszczędnym rozwiązaniem są te oparte o technologię LED, która cechuje się długą żywotnością (liczoną w dziesiątkach tysięcy godzin), mniejszym zużyciem energii (nawet do 90% mniej od żarówek tradycyjnych), trwałością, a także tym, iż ostateczny efekt świetlny uzyskiwany jest od razu po włączeniu. Ponadto, lampy obrazowe mogą posiadać przydatną funkcję ściemniania, która pozwala na dobranie odpowiedniej mocy strumienia świetlnego i dopasowania go do chwilowej potrzeby, czy też panującego nastroju. Wiesz już, jak prawidłowo oświetlić obraz. Nadaj ścianie i ozdobom na niej umieszczonym nowego blasku, które podkreśli atmosferę w każdym wnętrzu.  Zapraszamy do sprawdzenia ofert na oświetlenie obrazów w naszym sklepie internetowym. Zaskoczy Cię nie tylko niska cena, ale również ogromny wybór modeli.Dodaj komentarz

* Imię:
* E-mail: (ukryty)
   WWW: (Site url withhttp://)
* Komentarz: