Kategorie

Promocje

Oświetlenie i lampy do kuchni

Oświetlenie i lampy do kuchni

Oprawy sufitowe - najpopularniejsza forma

Oświetlenie w kuchni może przybrać różne formy, musi zapewniać jednak odpowiednią ilość światła. Czasy kiedy jedynym oświetleniem była lampa sufitowa zamontowana na środku pomieszczenia przechodzą do historii, dziś nowoczesne kuchnie wymagają znacznie większej ilości światła, czego nie zapewni nam pojedynczy punkt. Dobrze oświetlona kuchnia wymagać będzie wykorzystania kilku różnych źródeł światła. Mogą to być np. oprawy sufitowe wpuszczane lub natynkowe – oba rozwiązania są równie popularne i łatwe w montażu, wymagają jednak dobrego rozstawienia lamp, by zapewnić światło w każdym miejscu w kuchni.

Oświetlenie szynowe do kuchni

Zupełnie innym i stosunkowo młodym rozwiązaniem w oświetleniu kuchni jest oświetlenie szynowe. Taka forma jest nie tylko modna w ostatnim okresie czasu, ale dużo bardziej elastyczna, umożliwia zaprojektowanie dowolnego układu, a na nim zupełnie swobodnego rozmieszczenia opraw.

Lampy na szynach do kuchni

Pozwala na łatwe dopasowanie ilości reflektorów do każdej kuchni, w każdym momencie można także dołożyć dodatkowe lampy lub zmienić ich rozmieszczenie. W wielu przypadkach także przebudować układ szynowy bez kucia, przekładania instalacji, przeróbek elektrycznych itp. dokładając tylko kolejne szynoprzewody i odpowiednie łączniki. Biorąc pod uwagę lampy na szynach warto pamiętać, że dużo lepszym rozwiązaniem jest oświetlenie szynowe 3-fazowe. Wymaga zastosowania odpowiedniego przewodu (4 lub 5 żyłowego), ale pozwala podzielić cały układ na 2 lub 3 obwody. W praktyce oznacza to, że nie musimy wszystkich reflektorów świecić jednocześnie, tylko zapalamy te, które są w danym momencie potrzebne. Pozwala to na lepsze dopasowanie ilości światła do aktualnych potrzeb w kuchni oraz zwiększa oszczędności związane z użytkowaniem lamp, kiedy część z nich nie jest włączona. Kolejnym argumentem za rozwiązaniem 3-fazowym jest znacznie większa ilość lamp, jaka może być zamontowana na szynie na 1 obwodzie.

Oświetlenie szynowe LED w kuchni w formie Ulampy szynowe 3 fazowe w kuchni

Projektując układ szyn w kuchni należy pamiętać o tym, by wszystkie najważniejsze miejsca robocze były dobrze oświetlone, a stojąc przy blacie nie zasłaniać sobą światła. W kuchni lepiej sprawdzą się bardziej złożone układy typu: L, U, C, prostokąty czy kwadraty niż pojedyncza linia, chyba, że ma ona za zadanie oświetlać tylko wyspę lub blat. Oświetlając blaty i miejsca robocze starajmy się tak rozmieścić szyny, by światło z lamp padało przed nami, w ten sposób nie będziemy swoją osobą blokować światła.

Dodatkowe oświetlenie LED w kuchni

Ponieważ nie zawsze jest to jednak możliwe, m.in. nad zlewem, w kątach, a zwłaszcza tam, gdzie mamy górne szafki do samego sufitu i trzeba uwzględnić też miejsce na ich otwarcie, co wymusza odsunięcie szyn lub lamp na pewną odległość warto uwzględnić kolejne, niezależne od oświetlenia szynowego źródło światła. W takich sytuacjach najlepiej pomyśleć o dodatkowym oświetleniu np. lampce meblowej podszafkowej, malutkiej oprawie ledowej lub wykorzystać do tego wpuszczane profile aluminiowe. Odpowiednio głęboki profil LED PDS-4K z przesłoną Liger i bardzo gęstą 24V taśmą LED Delux o dużej mocy zapewni dobre oświetlenie blatu w postaci jednolitej linii światła bez efektu kropek.

Oświetlenie blatu w kuchni profilem LED Oświetlenie blatu w kuchni profilem LED

Te 2 rozwiązania w zupełności wystarczą, by przy odpowiedniej ilości i mocy dobrze oświetlić tak ważne miejsce w domu czy mieszkaniu jakim jest kuchnia. Oczywiście można zastosować również inne formy jak lampy ścienne, które mogą pełnić funkcję dekoracyjną. Często stosowaną formą doświetlenia jest również okap z funkcją świecenia, który pomoże doświetlić kuchenkę czy płytę i ułatwi gotowanie.

Okap z oświetleniem LED

Dodaj komentarz

* Imię:
* E-mail: (ukryty)
   WWW: (Site url withhttp://)
* Komentarz: