Kategorie

Oświetlenie korytarza i przedpokoju – jakie lampy w 2021r?

Oświetlenie korytarza i przedpokoju – jakie lampy w 2021r?

Korytarz lub przedpokój bardzo często traktowany jest po „macoszemu”, dla wielu osób to mało ważne miejsce w mieszkaniu, domu czy firmie. Życie domowe czy firmowe najczęściej toczy się w innych pomieszczeniach, często więc do oświetlenia tego miejsca nie przykładamy ani należytej uwagi, ani nie przejmujemy się estetyką i efektywnością wybranego oświetlenia.  W przypadku korytarza to  jest on najczęściej pierwszym pomieszczeniem w mieszkaniu czy firmie, które widzą domownicy czy odwiedzający goście.

Jednak to, jakie oświetlenie do przedpokoju wybierzemy, może mieć kolosalne znaczenie. Jest to główny szlak komunikacyjny, który łączy się z innymi pomieszczeniami, warto zatem zadbać o ciekawe oświetlenie, które będzie pasować do całości wnętrza i zapewni odpowiednią ilość światła, by w komfortowy sposób z niego korzystać.  Brak naturalnego światła wymaga indywidualnego podejścia. W dzisiejszym artykule postaramy się  pomóc w wyborze niezależnie od tego czy posiadasz duży przedpokój, czy jest to najmniejsze pomieszczenie. 

Zachęcamy do zapoznania się z kilkoma propozycjami, które są nie tylko modne, ale również praktyczne i estetyczne, zapewniając dobre oświetlenie i ciekawy wygląd.

Barwa światła – którą wybrać do korytarza?

Nie ma tutaj żadnych wytycznych czy norm, które określałyby jaką barwę światła należy zastosować. W praktyce oznacza to pełną dowolność i swobodę, warto jednak znać kilka praktycznych wskazówek. W domach i biurach bardzo rzadko stosuje się oświetlenie o barwie zimnej powyżej 6000K, najczęściej wybierane barwy światła to biała ciepła 3000K lub neutralna 4000K. Jeżeli wnętrze jest otwarte to najlepiej w tych pomieszczeniach stosować taką samą barwę światła. W większości przypadków będzie to barwa ciepła. Wchodząc do mieszkania, poczujemy przytulną atmosferę, która wręcz zaprasza do dalszego wejścia.

Niespójnie i nieelegancko wygląda kilka różnych barw białego światła w otwartych przestrzeniach, powodując efekt chaosu i braku równowagi. Proszę sobie wyobrazić, że w kuchni mamy barwę neutralną, w salonie ciepłą, a w przedpokoju zimną i we wszystkich tych pomieszczeniach światło świeci się jednocześnie… Barwa ciepła sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej przytulne i komfortowe, dobrze sprawdzi się w połączeniu z ciepłymi kolorami i drewnem. Barwa neutralna to elegancja, podkreślenie naturalnego koloru użytych materiałów, dobrze wygląda w zestawieniu z czernią, szarościami, antracytem i kolorem białym. W aranżacji wnętrz nie możemy jedynie opierać się tylko na tym co modne w danej chwili. Wybierając oświetlenie przedpokoju ważną rolę pełni rozmiar i kształt pomieszczeń, dostęp do naturalnego źródła światła czy sam sposób aranżacji wnętrza.

Jak oświetlić korytarz czy przedpokój lampami LED? 

Na tak postawione pytanie nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ każde wnętrze to inny wymiar, styl, kształt i wielkość. Oświetlenie przedpokoju, powinno stanowić spójną całość. Jeżeli nasz mały  przedpokój  to sprawdzi się w nim nawet pojedyncza oprawa montowana natynkowo lub wbudowana w sufit podwieszany. Może to być także plafon sufitowy, ich szeroki wybór pozwala dopasować kształt i wielkość do każdego wnętrza. Poza plafonami do oświetlenia korytarza często wybierane są również lampy punktowe, kierując wiązkę światła w interesujące nas miejsce. Na przykład podświetlając duże lustro, które optycznie powiększy przedpokój.

W przypadku wąskiego, długiego korytarza najkorzystniej jest równomiernie rozmieścić kilka opraw wpuszczanych lub natynkowych, ewentualnie zastosować liniowe oświetlenie LED na całej jego długości lub popularne oświetlenie szynowe. Takie rozwiązania zapewniają oświetlenie całości, a nie tylko fragmentu korytarza, co jest ważne w przypadku braku dostępu do światła dziennego.

Nie licząc nowoczesnych projektów domów, z wysokimi korytarzami i klatkami schodowymi w takim wnętrzu nie sprawdzą się lampy wiszące, więc unika się w tych miejscach takich rozwiązań. Są mało praktyczne w ciągach komunikacyjnych i mogą przeszkadzać w swobodnym przemieszczaniu się, otwieraniu szaf, noszeniu sprzętu itp. Lampy wiszące np. w postaci żyrandola mogą sprawić, że  pomieszczenie zyska bardziej luksusowy wygląd.  Chociaż żyrandol w przedpokoju jest marzeniem wielu osób, to warto wcześniej pomyśleć, czy będzie to funkcjonalne rozwiązanie. 

Aranżacje korytarza i przedpokoju lampami

Poniżej przedstawiamy kilka różnych koncepcji oświetlenia, które mogą zainspirować do wykorzystania ich u siebie, są na tyle elastyczne, że bardzo łatwo dopasować je do własnych potrzeb i możliwości. Będą też przez najbliższe lata stanowić podstawową formę zapewnienia światła w tych miejscach. W przedpokoju sprawdzi się wiele rozwiązań. Sprawdź co wybrać, aby najlepiej oświetlić przedpokój oraz każdą przestrzeń komunikacyjna w domu i mieszkaniu.

1. Oświetlenie szynowe

Bardzo prosta i łatwa do montażu forma oświetlenia. Cieszy się dużą popularnością zarówno w mieszkaniach nowych jak i podczas przeprowadzania remontów. Pozwala stworzyć każdy wzór, choć najczęściej w tym miejscu będzie to prosta linia o pożądanej dla korytarza długości. Dużą zaletą jest możliwość łączenia kilku szyn, aż do wymaganej długości, a także zamontowania dowolnej ilości reflektorów i takiego ich rozmieszczenia oraz ukierunkowania, by objąć światłem cały ciąg komunikacyjny. Reflektory na szynach można dowolnie konfigurować. W przypadku zmian w aranżacji pomieszczenia możemy zmieniać oświetlenie, bez konieczności kosztownych i uciążliwych remontów.   W tym miejscu sprawdzą się zarówno szyny jednofazowe jak i trzyfazowe, ogrom dostępnych rozwiązań pozwala wybrać odpowiednie lampy do każdego projektu.

Oświetlenie szynowe do korytarzaszyny 1fazowe do korytarza

2. Podłużne lampy liniowe

Modne i popularne rozwiązanie do wszystkich wnętrz, sprawdzi się także w korytarzu. Dostępne w wielu różnych wariantach i formach, zarówno w wersji wpuszczanej jak i natynkowej. Ogromną zaletą jest bogata oferta różnych długości do wyboru, co pozwala dopasować je właściwie do każdego wnętrza, a w przypadku większych przestrzeni wyjątkowo atrakcyjnie wygląda grupa kilku podobnych lamp. Dobrze dobrane oświetlenie  wykorzystujące lampy liniowe, będzie nowoczesnym i eleganckim rozwiązaniem do większości wnętrz. W takim pomieszczeniu sprawdzą się lampy z serii Mixline jak i Lupinus

Aqform Mixline 216cm natynkowy 40288

Aqform mixline LED wpuszczany

Nowoczesne lampy natynkowe AQFORM MIXLINE inv

Lampa liniowa wpuszczana LED do korytarza

3. Profile ledowe do wbudowania w sufity z płyt G-K

Od 2-3 lat to jeden z podstawowych trendów w oświetleniu wnętrz. Profile wpuszczane w płyty G-K mogą być wykorzystane zarówno w ścianach, jak i sufitach i jak najbardziej mogą być użyte jako oświetlenie podstawowe. Projektanci, aranżując nowe mieszkanie czy dom, bardzo często opierają się na tym rodzaju oświetlenia. Odpowiednio dobrane taśmy LED pozwalają uzyskać efekt linii światła bez efektu widocznych kropek o różnym natężeniu światła, w tym również jako oświetlenie dekoracyjne. Różne szerokości aluminiowego korytka i mlecznych przesłon pozwalają na stworzenie dowolnej formy na ścianie lub suficie

Oświetlenie liniowe w korytarzu

Profil aluminiowy do wbudowania w sufitSzeroki profil do sufitów podwieszanych

Oświetlenie liniowe w ścianach

Profile do zabudowy w ścianach

4. Oprawy sufitowe wpuszczane lub natynkowe

Oprawy wpuszczane to wciąż jedna z najpopularniejszych form zapewnienia światła w korytarzu. Sprawdzi się zarówno w małych przestrzeniach, gdzie wystarczy zastosować 1 źródło światła, jak i w większych, gdzie wymagana będzie większa ilość opraw. Bogactwo form, najczęściej w postaci oczek, tub, kwadratów czy sześcianów oraz szeroka paleta kolorów, pozwala w łatwy sposób dopasować oprawę do wnętrza. Skutecznie zastąpią też lampę wisząca w każdym innym pomieszczeniu. Aranżując przedpokój warto wybrać małe oprawy na żarówki GU10 jak i większe na żarówki typu AR111/ES111 oraz wszystkie oprawy ze zintegrowanym źródłem światła LED.

Oprawy sufitowe wpuszczane

Oprawy sufitowe natynkowe do korytarza

5. Lampy ścienne

Jedna z rzadziej realizowanych koncepcji jako oświetlenie podstawowe, nie można jednak napisać, że nie jest spotykana w ogóle. W głównej mierze przez kształt pomieszczenia, jakim jest korytarz. Najczęściej stosowana nad lustrem jako doświetlenie w miejscu, gdzie takie lustro jest zamontowane w korytarzu, zwłaszcza w domach czy mieszkaniach, w jasnych korytarzach nowoczesne kinkiety mogą być montowane w niewielkich odległościach od siebie. Mogą pełnić rolę oświetlenia uzupełniającego doświetlającego wybrany fragment ściany, obraz, grafikę, komodę itp. Strumień światła skierowany w dół optycznie powiększa pomieszczenie, światło rzucone z pewnej odległości na ścianę, odrobinę poszerza wnętrze, co może mieć znaczenie w małych przestrzeniach. Lampy ścienne są oświetleniem, które zdecydowanie częściej spotkamy w aranżacji domu niż mieszkania.

Lampa ścienna do korytarzaKinkiet LED nad lustro w korytarzu

Kinkiety ledowe do korytarza

6. Plafony

Stosowane równie często jak oprawy sufitowe, dobrze sprawdzą się i w małych i większych przestrzeniach, zarówno pojedynczo jak i w grupie kilku lamp rozmieszczonych na całej długości. Plafony  doskonale zastąpią lampę wiszącą jako główne źródło światła w każdym pomieszczeniu. Są to doskonałe lampy do przedpokoju, mogą oświetlić całe wnętrze. Duży wybór geometrycznych kształtów w różnych kolorach pozwolą wybrać plafon odpowiedni do każdego wnętrza. Większe rozmiary będą wystarczające do oświetlenia mniejszych przestrzeni. Do oświetlenia długich korytarzy lepiej sprawdzi się kilka mniejszych plafonów, niż jedna duża lampa. Plafon, najczęściej posiada kompaktowy rozmiar, dzięki któremu jest połączeniem elegancji i funkcjonalności.

Kwadratowa lampa sufitowa do korytarza 

Okrągły plafon sufitowy do przedpokoju

Podsumowanie

Planując oświetlenie w przedpokoju starajmy się nie kierować tylko aspektem ekonomicznym. Należy pamiętać, że oświetlenie ma być przede wszystkim funkcjonalne i estetyczne, by nie zepsuć efektu całego wnętrza. Dobrze dobrane lampy pozwolą bezpiecznie korzystać z ciągu komunikacyjnego, ułatwią także korzystanie z luster, wieszaków, szaf itp. Wybieraj lampy sufitowe, można je łączyć z pozostałymi źródłami światła. Pamiętaj, że lampa wisząca nie jest dobrym rozwiązaniem jeśli chodzi o oświetlenie przedpokoju czy oświetlenie korytarza.

Dodaj komentarz

* Imię:
* E-mail: (ukryty)
   WWW: (Site url withhttp://)
* Komentarz: