Kategorie

Lampy wiszące świecące góra/dół – nowy trend w oświetleniu?

Lampy wiszące świecące góra/dół – nowy trend w oświetleniu?

Podłużne lampy wiszące LED to od wielu lat jedno z podstawowych rozwiązań w oświetleniu. Zmiany przepisów wprowadzone w UE wymusiły także zmiany u producentów oświetlenia i rezygnację ze stosowania tradycyjnych, mało oszczędnych świetlówek. Ich miejsce zajęły rozwiązania oparte na modułach lub paskach LED, znacznie bardziej wydajnych, trwałych i nie przynoszących strat światła w obudowie lampy dzięki swojej konstrukcji. Moduły ledowe zapewniają oświetlenie w 1 kierunku, co sprawia, że światło kierowane jest w kierunku przeznaczenia, a odwzorowanie barw CRI wynosi 90-97. Świetlówki świeciły całą swoją powierzchnią, czyli 360 stopni, a więc także w głąb oprawy co sprawiało, że sprawność takiej lampy wynosiła nawet 50% mniej niż nominalny strumień światła.

moduł led w lampieświetlówka

Dodatkowo świetlówki mocno się grzały i miały niski współczynnik oddawania barw, najczęściej poniżej CRI80 i tym samym nie oddawały prawidłowo naturalnego koloru otoczenia, ich żywotność była także sporo krótsza niż diod LED. Nie są to jednak jedyne różnice, druga równie ważna to długość i kształt lampy. Wersje świetlówkowe ograniczone były do długości świetlówek, w przypadku dłuższych odcinków wbudowane stateczniki elektroniczne powodowały przerwę w ciągłości światła. Wiszące lampy ledowe oparte na modułach LED nie tylko pozwalają na zachowanie jednolitej linii światła na całej długości lampy, pozwalają także tworzyć dowolne formy, które będą świecić w całości.

Ponieważ diody LED świecą tylko w 1 kierunku nowym pomysłem producentów lamp jest oświetlenie wiszące w systemie świecenia góra/dół, częściej nazywane jako up/down lub up&down. Odpowiednia konstrukcja profilu aluminiowego, z którego zrobiona jest lampa umożliwia montaż modułów LED i przesłon rozpraszających światło w taki sposób, by zapewnić jednoczesne świecenie w 2 kierunkach, oddzielnie montuje się moduły do świecenia w dół, a oddzielnie do świecenia w górę. Dzięki temu uzyskujemy efekt światła bezpośredniego i pośredniego. Wygląda to tak jak na załączonych rysunkach.

moduły led w podłużnych lampachprzesłony w lampach świecących góra/dół

Taka forma doświetlenia światłem pośrednim, odbitym od powierzchni sufitu staje się coraz popularniejszą metodą, często stosowaną także w przestrzeniach powyżej 3m oraz w biurach wymagających określonego natężenia oświetlenia  przy zachowaniu minimalnego poziomu olśnienia. Podstawową zaletą takich lamp jest bardzo miękkie i rozproszone światło w pomieszczeniu oraz efekt znacznie większej ilości światła ogólnego i tym samym jasności niż w przypadku wersji świecących tylko w dół. Ponadto taka forma wymaga też mniejszej ilości opraw do osiągnięcia odpowiedniej ilości luxów, tym samym pozwalając zaoszczędzić pieniądze. Światło dodatkowo odbite od jasnego sufitu rozprasza się po wnętrzu i sprawia wrażenie znacznie lepiej oświetlonego. Ze względu na swoje podłużne konstrukcje takie lampy dobrze sprawdzą się nad stołami, biurkami, blatami czy wyspami zwłaszcza w takich miejscach jak gabinet, miejsce pracy, salon, jadalnia, recepcja czy kuchnia.

Lampa wisząca LED up&down – który model wybrać?

Opisane powyżej rozwiązania sprawiają, że większość lamp wiszących z opcją świecenia w górę i w dół jest do siebie podobna. Różnić mogą się między sobą wielkością użytego profilu, kolorem, długością oprawy i mocą oraz barwą światła zainstalowanych diod LED. Większość z nich robiona jest pod parametry, o których decydujemy podczas składania zamówienia, łatwo więc stworzyć lampę wg własnego pomysłu.

1. Spotline AROSA 100194 PD – to gotowa lampa o długości 125cm lub 200cm, dostępna w 3 kolorach: czarny, biały lub aluminium. Występuje tylko z białą ciepłą barwą światła 3000K i może być ściemniana w opcji trailing edge. Jako gotowy produkt w wersji fabrycznie przygotowanej przez producenta nie posiada możliwości ingerencji w swoje parametry, nie ma możliwości zmiany koloru czy barwy świecenia, ale 2 długości jakie oferuje ten niemiecki producent pozwala zastosować lampę w wielu różnych projektach.

Lampa SLV AROSA świeci góra/dół

Lampa LED wisząca góra/dół

2. Aqform SET TRU up&down LED zwieszany – lampa polskiej firmy Aqform powieszona na 4 linkach z dodatkowym kablem zasilającym. Dostępna w 6 długościach, od 57cm do 198cm w 1 odcinku, w 3 różnych temp. barwy światła tj: 2700K, 3000K lub 4000K i w 7 różnych kolorach: biały lub czarny mat, biały lub czarny połysk, szary, złoty lub miedziany. Wszystko to sprawia, że dużo łatwiej skonfigurować lampę do własnych potrzeb i projektu wnętrza, niż w przypadku gotowych produktów. Co więcej, ponieważ produkcja lamp odbywa się w Polsce, a firma dysponuje dużymi możliwościami technicznymi można także realizować nietypowe projekty i zamówienia. Przykładem oświetlenie sali konferencyjnej i lampy w formie kwadratów świecące w 2 kierunkach i to przy zachowaniu aż 5-letniej gwarancji na lampy ledowe, jakiej udziela producent na wszystkie swoje lampy ledowe. Oświetlenie firmy Aqform należy do najchętniej wybieranych rozwiązań w Polsce!

Lampa wisząca LED AQFORM SET TRU up&down

Lampa kwadrat wiszące LED

Lampa wisząca świecąca do dołu i do góry

3. Elkim Lupinus/Z SQ LED góra/dół – to również produkt polskiej firmy oświetleniowej, wyróżnia się max długością aż 291cm w 1 odcinku bez łączeń na całej długości. Ogólnie dostępnych jest aż 9 różnych rozmiarów od 60cm wzwyż, z gradacją co 29cm. Dostępna w 3 kolorach: biała, czarna lub aluminium anodowane oraz w 2 barwach światła: biała ciepła 3000K lub biała naturalna 4000K. Lampa może być wykonana zarówno w wersji nieściemnialnej jak i ściemnialnej w systemie Switchdimm, Dali czy Casambi (za pomocą smartfona). Zastosowany profil pozwala wykonać każdą długość lampy w 2 wersjach mocy tzn. w wersji słabszej lub mocniejszej, by jeszcze łatwiej dopasować ilość światła do oczekiwań użytkownika końcowego.

Lampa sufitowa wisząca góra/dół

LED lampa wisząca do biura nad biurka

4. BPM Hache 10215 – to możliwie najkrótsza do uzyskania (od 28,4cm) i najbardziej kolorowa (aż 11 kolorów wykończenia) lampa hiszpańskiej firmy BPM. Wąski profil (43mm) i mleczne przesłony na całej długości lampy równomiernie rozprowadzają światło w obu kierunkach. Dwie barwy światła do wyboru oraz możliwość wykonania lamp w wersjach ściemnialnych powinny przekonać osoby szukające lamp w innych niż standardowe kolory. Żaden inny producent w standardowych wersjach nie oferuje lamp tak wysokiej jakości w kolorze różowym, niebieskim, zielonym, czerwonym czy pomarańczowym…

Lampa wisząca ledowa up/down

5. Oxyled PARI – to kolejna propozycja o zbliżonej konstrukcji do wyżej wymienionych lamp, czyli z 2 mlecznymi przesłonami od góry i od dołu, ale charakteryzująca się najwęższym profilem, wynoszącym zaledwie 24mm. Dostępna w 2 kolorach: biały lub czarny, w 2 barwach światła 3000K lub 4000K i 2 długościach: 117,6cm lub 146,6cm. Wąski, wysoki profil efektownie będzie wyglądał w każdej przestrzeni.

Wąska lampa wisżaca liniowa ledLampa wisząca led ze światłem w góre i w dół

6. Oxyled Bosco – to wyjątkowo ciekawa propozycja do nowocześnie wykończonych wnętrz. Stanowi połączenie 2 form świecenia: linii światła ukrytej za mleczną przesłoną oraz efektownych, czarnych odbłyśników z diodami LED rozmieszczonymi po bokach lampy. Taka forma łączenia różnych rozwiązań w jednej lampie jest modnym trendem i cieszy się dużą popularnością wśród klientów, przełamuje schemat klasycznych, prostych rozwiązań w postaci liniowego oświetlenia oraz dodaje lampie eleganckiego charakteru dzięki delikatnie zagłębionym odbłyśnikom. Wyjątkowość lampy podkreśla smukły, wąski korpus (tylko 2,4cm) oraz jej długość 117,6cm. Lampa dostępna w 2 kolorach: biały lub czarny i w 2 barwach światła: biała ciepła 3000K lub biała naturalna 4000K. Świetnie sprawdzi się zarówno w mieszkaniach, domach, ale także w biurach, hotelach czy powierzchniach komercyjnych.

Lampa lionowa led z soczewkami

7. Oxyled Monti – to również połączenie 2 różnych form świecenia, przy czym linia światła świeci wyłącznie do góry zapewniając miękkie, rozproszone światło dzięki mlecznej przesłonie, a do dołu świecą 3 modularnie ułożone grupy soczewek z czarnymi odbłyśnikami i diodami LED. Taka konstrukcja sprawia, że światło lampy nas nie razi i dobrze oświetla miejsce zwłaszcza pod korpusem, zapewniające jednocześnie również światło pośrednie wokół. Lampa o długości 117,6cm dostępna w 2 kolorach: biały lub czarny, z 2 barwami światła: biała ciepła 3000K lub biała naturalna 4000K, idealna do pracy, a także jako lampa nad wyspy, stoły, blaty lub biurka

Lampa z soczewkami i diodami LED

Mamy nadzieję, że przedstawione rozwiązania wzbudziły Państwa zainteresowanie i będą brane pod uwagę w procesie oświetlenia wnętrz, zarówno tych domowych, jak i biurowych czy komercyjnych. Nowocześnie wykończone wnętrza wymagają nowoczesnych rozwiązań, które gwarantuje stale rozwijająca się technologia LED. W przypadku chęci zakupu innych lamp wiszących zapraszamy do zapoznania się z pozostałym asortymentem w naszym sklepie.

Dodaj komentarz

* Imię:
* E-mail: (ukryty)
   WWW: (Site url withhttp://)
* Komentarz: