Kategorie

Promocje

Jak i gdzie rozmieścić lampy w domu - planowanie oświetlenia

Jak i gdzie rozmieścić lampy w domu - planowanie oświetlenia

Właściwie zaprojektowane oświetlenie ma bardzo duże znaczenie w każdym wnętrzu. Gdy jesteś na etapie urządzania nowego domu lub mieszkania albo wykonujesz remont, warto dowiedzieć się, jak zaplanować oświetlenie. Podpowiadamy, jak to zrobić i na co zwrócić uwagę!

Projekt oświetlenia – kiedy go wykonać?

Za przygotowanie projektu oświetlenia warto zabrać się jeszcze przed rozpoczęciem prac wykończeniowych, co pozwoli na dobranie odpowiednich miejsc na montaż punktów świetlnych. Wraz z przygotowaniem projektu oświetlenia należy także sporządzić projekt wnętrz, co pozwoli na dobór odpowiednich typów artykułów oświetleniowych do przeznaczenia pomieszczeń oraz na ich właściwe rozmieszczenie.

Projekt oświetlenia – rodzaje światła

Oświetlenie we wnętrzu możemy podzielić na 3 główne rodzaje w zależności od miejsca jego ustawienia, a także od roli, jaką pełni. Wyróżniamy:

1. Oświetlenie ogólne – jego zadaniem jest oświetlenie całego pomieszczenia, dlatego też najczęściej montowane jest ono w centralnym punkcie na suficie, w przypadku większych pomieszczeń w kilku punktach, by oświetlić jak największą przestrzeń.

2. Oświetlenie dekoracyjne – jest to oświetlenie, które ma na celu urozmaicenie wyglądu pomieszczenia, podkreślenie konkretnych jego części, może ono jednocześnie pełnić funkcję praktyczną, np. służyć do oświetlenia ścian, obrazów itp.

3. Oświetlenie robocze – praktyczne oświetlenie, które przeznaczone jest do oświetlenia ważnych punktów, na przykład to oświetlenie lustra, wyspy w kuchni, biurka do nauki, stołu w jadalni.

Projekt oświetlenia salonu

Salon jest pokojem, w którym każdego dnia spędzamy dużo czasu. Pełni on różne funkcje, na przykład służy nam do oglądania telewizji, czytania książek, spotkań z bliskimi, relaksu. W ślad za tymi funkcjami powinno podążać także oświetlenie salonu. Jedna lampa w salonie to za mało, dlatego przy projektowaniu tego wnętrza powinniśmy uwzględnić kilka źródeł światła, aby oświetlić całe to pomieszczenie.

Przykładowe oświetlenie w salonie:

 • oświetlenie ogólne – lampa sufitowa w formie nowoczesnego plafonu LED, oczka, podłużne linie światła LED, można zastosować też szynoprzewody z reflektorami na całym suficie – sprawdzi się w mniejszych salonach, w przeciwnym przypadku warto rozdzielić je na oświetlenie części wypoczynkowej i jadalnianej
 • lampa nad częścią wypoczynkową – przy komplecie wypoczynkowym i stoliku kawowym, na przykład lampa wisząca jak żyrandol lub plafon czy oczka świetlne LED
 • lampa nad częścią jadalnianą – oświetlenie nad stołem da estetyczny efekt, na przykład może być to nisko podwieszona lampa wisząca LED z podłużnym kloszem lub kilkoma ozdobnymi kloszami
 • oświetlenie umieszczone przy telewizorze, aby zmniejszało kontrast, a tym samym poprawiało komfort dla oczu – na przykład lampy ścienne LED, lampa stojąca, taśmy LED za telewizorem
 • oświetlenie dodatkowe przy komplecie wypoczynkowym – lampa stojąca, która będzie mogła dać dodatkowe, punktowe świtało, na przykład do czytania
 • oświetlenie dekoracyjne – oświetlenie mebli w salonie, oczka lub taśmy LED, oświetlenie dekoracji ściennych kinkietami

Oświetlenie salon

Oświetlenie liniowe do salonu

Oświetlenie ogólne salon

Plafon LED do salonu

Lampa wisząca LED nad wypoczynek

Projekt oświetlenia kuchni

Bardzo często do oświetlenia w kuchni nie przykładamy dużej wagi. To błąd, ponieważ właśnie w tym pomieszczeniu bardzo istotne jest stworzenie praktycznego systemu oświetleniowego.

Oświetlenie w kuchni powinno łączyć w sobie funkcjonalność i estetykę. Kluczowe jest tutaj oświetlenie blatów roboczych, aby łatwiej przygotowywać posiłki, sprzątać. Zatem zastosowanie tylko jednego, głównego źródła światła umieszczonego centralnie w suficie będzie niewystarczające. Możemy wtedy blokować dostęp światła do blatów swoim ciałem i tworzyć cień na przestrzeni roboczej. Do oświetlenia kuchni czy jadalni w większości używamy tych samych lamp co do salonu.

Przykładowe oświetlenie w kuchni:

 • oświetlenie ogólne w kuchni – lampa sufitowa wisząca, plafon albo oczka świetlne w suficie podwieszanym – mogą być umieszczone nad stolikiem, jeśli w kuchni ma znaleźć się część jadalniana, a gdy w kuchni znajduje się wyspa, światło można zlokalizować także bezpośrednio nad nią
 • oświetlenie blatów – w postaci oczek, taśm lub lamp umieszczonych pod szafkami górnymi, lampy zamontowane na szafkach górnych lub też lampy w suficie – należy zwrócić wtedy szczególną uwagę na głębokość szafek, aby nie zasłaniały one snopu światła
 • oświetlenie mebli kuchennych – umieszczone wewnątrz przeszklonych szafek da estetyczny efekt

Oświetlenie kuchni 

Nowoczesne oświetlenie LED do kuchni

Lampa nad wyspę w kuchi i blat roboczy

Profile ledowe do kuchni i oświetlenie blatu

Lampy szklane do kuchniOświetenie LED do kuchni

Projekt oświetlenia łazienki

Także w tym przypadku konieczne jest umiejętne połączenie światła głównego, dekoracyjnego oraz roboczego. Nawet wtedy, gdy łazienka jest niewielka, nie powinniśmy rezygnować z umieszczenia w niej kilku źródeł światła. W wilgotnych pomieszczeniach najlepiej stosować lampy łazienkowe o wysokim IP

 Przykładowe oświetlenie w łazience:

 • światło ogólne – plafon, reflektory, oczka świetlne, taśmy LED, lampy wiszące, które dobrze sprawdzają się w większych łazienkach – pozwalają na ogólne oświetlenie całego pomieszczenia
 • oświetlenie lustra – kinkiety (lampy ścienne) lub też podświetlane lustro wyposażone we własne źródło światła
 • oświetlenie dekoracyjne – taśmy LED umieszczone przy meblach, we wnękach, by podkreślić aranżację łazienki

Oświetlenie łazienki

Lampy i kinkiety do łazienki

lampy do łazienki

Projekt oświetlenia – barwa światła

Źródła światła mogą zaoferować różnego rodzaju barwy światła, które określane są także jako temperatura barwowa. Są one podawane w Kelvinach – K. Wybór odpowiedniej temperatury barwowej oświetlenia ma duże znaczenie dla wyglądu aranżacji, a także dla naszego samopoczucia.

Barwę światła można podzielić na 3 główne kategorie, a mianowicie:

1. Barwa ciepła biała – poniżej 3300K – barwa o żółtawym odcieniu, podobna do światła świeczki, standardowej żarówki żarowej.

2. Barwa neutralna biała – od 4000K do 5000K – znajduje się pomiędzy barwą ciepłą a chłodną, dlatego też ma uniwersalne zastosowanie. Posiada barwę najbardziej zbliżoną do bieli.

3. Barwa chłodna (zimna) biała – powyżej 5300K – daje światło o odcieniu niebieskawym, podobnym do światła dziennego, rzadko używana w oświetleniu podstawowym wnętrz mieszkalnych.

Żarówki dające ciepłą barwę światła polecane są głównie do zastosowania w salonach, sypialni. Tworzą przyjemny dla oka efekt, sprzyjają wypoczynkowi. Świetnie pasują do wnętrz zaaranżowanych z naciskiem na hygge – przytulność.

Z kolei barwa naturalna jest rekomendowana do stosowania w miejscach pracy, nauki, ponieważ sprzyja ona koncentracji. Także zapobiega nadmiernemu zmęczeniu oczu i ma uniwersalne zastosowanie.

Ważne, aby nie mieszać ze sobą barw światła w jednej lampie czy pomieszczeniu, ponieważ efekt nie będzie estetyczny.

Projekt oświetlenia – praktyczne porady

 • Przy wejściu do budynku, na placach, na korytarzach i klatkach schodowych można zamontować oświetlenie wyposażone w czujnik ruchu, które będzie automatycznie włączało i wyłączało lampy.
 • Umieszczenie małej lampy stojącej na komodzie lub parapecie zbuduje we wnętrzu intymny klimat.
 • Oświetlenie LED, a także wybrane typy lamp mogą być obsługiwane z użyciem bezprzewodowego pilota.
 • Nisko zwieszona nad stołem lampa stworzy modną aranżację wnętrz.
 • Umieszczenie źródła światła przy albo za TV lub ekranem komputera poprawi komfort oczu w ciemnym wnętrzu.

Zatem samodzielne przygotowanie stylowego oświetlenia w domu czy w mieszkaniu nie musi być skomplikowane. Życzymy powodzenia!

Dodaj komentarz

* Imię:
* E-mail: (ukryty)
   WWW: (Site url withhttp://)
* Komentarz: