Jak zadbać o odpowiednie oświetlenie biurka?
   12/10/2023 10:01:32
Jak zadbać o odpowiednie oświetlenie biurka?

Jak zadbać o odpowiednie oświetlenie biurka?

Biurko stanowi jedno z najważniejszych miejsc w domu, niezależnie od tego, czy jest użytkowane przez dzieci w wieku szkolnym, czy osoby dorosłe. To miejsce, które służy nie tylko do odrabiania lekcji, ale również do wykonywania różnych czynności, takich jak dokończenie zaległej pracy, opłacanie rachunków czy dokonywanie zakupów w sklepie internetowym. W obecnych czasach, kiedy praca zdalna zyskuje na popularności, prawidłowe oświetlenie biurka nabiera szczególnego znaczenia. Odpowiednie światło jest istotne dla komfortu pracy, zarówno pod względem ochrony wzroku, jak i dla utrzymania odpowiedniej koncentracji i wydajności podczas pracy czy nauki.

Przeczytaj także:

Jak oświetlenie biurka wpływa na wzrok, postawę ciała oraz koncentrację

Komfort pracy przy biurku, zarówno dla najmłodszych, nastolatków, jak i dorosłych, zależy w dużym stopniu od sposobu jego oświetlenia. Odpowiednio dobrana lampka na biurko nie tylko oświetla pulpit roboczy, ale także wpływa na poziom skupienia uwagi. Dzięki temu nawet długie godziny spędzone nad książką czy przy komputerze nie męczą i nie osłabiają wzroku. Odpowiednie oświetlenie biurka pobudza umysł do myślenia i pomaga skoncentrować się na zadaniu, a także minimalizuje odczuwanie zmęczenia i znużenia. Ma to również istotne znaczenie dla prawidłowej postawy ciała – światło padające pod odpowiednim kątem sprzyja utrzymaniu prostej sylwetki i zapobiega odchylaniu się na boki, co chroni przed skrzywieniem kręgosłupa.

Jaka barwa oraz jasność światła powinna padać na biurko?

Podczas pracy przy biurku istotne jest zachowanie odpowiedniej barwy światła. Wybór źródła światła musi być przemyślany, a jej temperatura barwowa powinna wynosić od 4000 do nawet 6500 Kelwinów, co zbliża ją do barwy dziennej. Taka temperatura światła sprzyja utrzymaniu wysokiej koncentracji. Równie ważna jest optymalna jasność światła, mierzona w lumenach, zalecana w przedziale od 400 do 500 lm. Oświetlenie o takiej jasności sprawia, że oczy nie męczą się nawet podczas dłuższej pracy. Dzięki temu praca przy biurku staje się bardziej efektywna i mniej obciążająca dla wzroku.

lampka biurkowa artemide tolomeo

Gdzie ustawić lampkę na biurku i czy jedno źródło światła wystarczy?

Efektywne oświetlenie biurka zależy również od odpowiedniego ustawienia lampki, aby ograniczyć ryzyko przypadkowego zasłonięcia światła. Dlatego powinna ona być umieszczona po przeciwległej stronie względem ręki, którą dana osoba pisze. Dla osób praworęcznych oznacza to ustawienie lampki po lewej stronie, a dla praworęcznych po drugiej stronie.

Czy jedno źródło światła jest wystarczające, aby dobrze oświetlić biurko? W tym przypadku jedna lampka na biurko może nie być wystarczająca do oświetlenia całego blatu i zapewnienia optymalnych warunków do pracy. Często jedno źródło światła okazuje się niewystarczające, dlatego optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie co najmniej dwóch lamp. Oprócz skoncentrowanego oświetlenia skierowanego bezpośrednio na biurko, ważne jest także posiadanie ogólnego, które będzie rozproszone i zamontowane na suficie. Dzięki temu równomiernie rozświetli całą przestrzeń pracy.

nowoczesna lampa biurkowa led ze ściemniaczem

Jak wybrać najlepsze oświetlenie na biurko?

Oświetlenie biurka jest to bardzo ważny elementem wystroju pokoju dziecięcego, domowego biura czy pracowni. Wpływa między innymi na komfort i wydajność nauki oraz pracy. Na rynku dostępne są różnego rodzaju lampki biurkowe, w tym modele stojące, które są najpopularniejszymi lampkami biurkowymi ustawianymi na blacie i pasują do każdego modelu tego mebla.

Lampy montowane do blatu, znane jako lampy kreślarskie, montuje się za pomocą śrub dociskowych, są wygodne w użytkowaniu, stabilne i zajmują niewiele miejsca. Z kolei lampy na klips są małe i lekkie, można je zamontować na krawędzi blatu lub na półce nad biurkiem, są proste w instalacji i łatwe do przeniesienia.

Wybierając lampę należy dopasować ją do potrzeb użytkownika. Jeśli biurko służy głównie do pracy przy komputerze, wystarczy prosty model dający łagodne oświetlenie. Projektanci i archiwiści docenią lampki biurkowe z możliwością zmiany natężenia światła. Dla uczniów światło powinno być jasne i jednolite, co pozwoli im się skupić na nauce. Dla najmłodszych mogą to być lampki z wizerunkiem zwierząt czy postaci z ulubionych bajek. Starsze dzieci i młodzież z pewnością docenią nowoczesne modele oświetlenia z dodatkowymi funkcjami, jak np. wyświetlacz czasu i temperatury czy funkcja ściemniania.

kolorowe lampki biurkowe led artemide

Jakie znaczenie ma współczynnik oddawania barw?

Przy wyborze oświetlenia na biurko do nauki i pracy ważnym parametrem jest wskaźnik oddawania barw CRI (ang. colour rendering index), również znany jako wskaźnik Ra. Im jest on wyższy, tym kolory oświetlanych przedmiotów są bardziej realistyczne. Wysoki poziom współczynnika CRI jest szczególnie ważny dla osób interesujących się sztuką, lubiących rysować, czy wykonujących zawody, w których kolory odgrywają bardzo ważną rolę. Dla lampek biurkowych zaleca się wskaźnik oddawania barw na poziomie co najmniej 80, aby zapewnić postrzeganie kolorów jak najbardziej zbliżone do rzeczywistości. Taki wskaźnik gwarantuje, że będą one wyświetlane w sposób wierny, co jest istotne w wielu profesjonalnych i artystycznych zastosowaniach.

lampka biurkowa led astro enna

Szukasz optymalnego oświetlenia dla swojego biurka? Sprawdź naszą ofertę na stronie https://www.salonled.pl/pl/65-lampy-stolowe-i-biurkowe-led