Oświetlenie do pokoju dziecka – 5 porad, które warto poznać
   06/11/2019 21:49:58
Oświetlenie do pokoju dziecka – 5 porad, które warto poznać

Dobór oświetlenia do pokoju dziecięcego może spędzać sen z powiek. Lampy w pokoju dziecięcym powinny nie tylko wpisywać się w aranżację wnętrza, ale cechować się także odpowiednią funkcjonalnością i zapewniać optymalny poziom bezpieczeństwa.

1. Bez mocnego olśnienia

Właściwie dopasowane lampy do pokoju dziecięcego nie powinny powodować efektu olśnienia, czyli nie powinny dawać nadmiernie skupionego, mocnego światła. Olśnienie jest nieprzyjemne zarówno dla dorosłych, jak i pociech. Dlatego tak ważne jest wybranie lampy, która sprawdzi się w pokoiku, w którym, dziecko spędza ogromną część kilku pierwszych miesięcy.

Najlepiej wybierać takie lampy, w których źródło światła jest niemalże nie widoczne, na przykład zasłonięte mlecznym kloszem. Lampy, które świecą całą swoją powierzchnią, a nie punktowo są doskonałym wyborem do dziecięcych wnętrz. Mogą to być zarówno lampy wiszące, plafony jak i ledowe linie światła.

2. Różne scenerie świetlne

Światło w pokoju dziecięcym powinno być dopasowane indywidualnie do konkretnych celów, jakie zamierzamy osiągnąć – karmienie, przewijanie, czytanie książeczek, zabawa, usypianie to tylko niektóre z nich.

Właśnie dlatego w pokoju dziecięcym oprócz standardowej lampy sufitowej powinny znaleźć się również dodatkowe źródła światła, na przykład lampa podłogowa, lampa ścienna czy ustawiona na komodzie lampka nocna. Wtedy każdy z łatwością będzie mógł stworzyć odpowiednią scenerię świetlną.

3. Bezpieczeństwo dla malucha

Dobre oświetlenie w pokoju dziecka nie powinno stwarzać dla niego żadnego zagrożenia. Właśnie dlatego powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na samą lampę, ale również na jej montaż.

Lampa nie powinna posiadać szybko nagrzewających się elementów, na przykład kloszów, a także jej przewody powinny znajdować się poza zasięgiem dziecka.

Dodatkowo warto zadbać o to by lampy stojące czy te umieszczone na szafkach nocnych były umieszczone nie tylko w odpowiedniej odległości, ale również czy istnieje ryzyko ich przewrócenia.

4. Ciepła barwa światła

Aby zapewnić maluszkowi odpowiedni komfort, warto pamiętać również o odpowiedniej barwie światła w pokoju dziecięcym.

Ciepła barwa światła jest najbardziej przyjemna dla oczu i wprawia w stan relaksu, ułatwiając zasypianie. Żarówki o tej barwie powinny znaleźć się w lampkach nocnych. Do ogólnego oświetlenia pomieszczenia można wykorzystać żarówki o barwie neutralnej – zbliżonej do naturalnego światła dziennego. Światło o zimnej barwie oddziaływuje pobudzająco. Wzmaga chęć do działania i aktywności dziecka, co może przydać się w trakcie zabawy czy nauki nowych rzeczy.

Wybierając żarówki tradycyjne, LED czy OLED warto zwrócić uwagę na barwę światła. Dzieci szczególnie reagują na barwę światła, dlatego przy projektowaniu pomieszczenia dla dziecka zwraca się na to dużą uwagę.

5. Praktyczna funkcja ściemniania

Dodatkowym plusem lamp w pokoju dziecięcym będzie funkcja ściemniania – przyda się wtedy, gdy chcemy wprowadzić maluszka w stan wypoczynku, czemu sprzyja przytłumione światło. W każdej chwili możliwe jest dopasowanie jasności w pokoju dziecka w zależności od sytuacji.  Pielęgnacja malucha czy karmienie wymaga innego światła, i to właśnie prosty w montażu ściemniacz spełni swoją rolę. Stosowany głównie do oświetlenia sufitowego wprowadzi delikatny półmrok, kiedy jest on niezbędny. Ponieważ nie wszystkie lampy LED mogą być ściemniane lub montaż ściemniacza nie jest już możliwy warto zadbać o dodatkowe, niej intensywne światło.

Mamy nadzieję, że powyższe informacje pomogą Państwu wybrać odpowiednie oświetlenie do pokoju dziecinnego. Zachęcamy do sprawdzenia oferty naszych lamp sufitowych LED