Iluminacja ogrodu - jak dobrze zrobić oświetlenie zewnętrzne?
   10/05/2020 12:29:23     Oświetlenie zewnętrzne
Iluminacja ogrodu - jak dobrze zrobić oświetlenie zewnętrzne?

Światło w ogrodzie

Światło w ogrodzie jest zdecydowanie jednym z najbardziej niedocenianych elementów, a przecież odgrywa tak dużą rolę, zarówno w funkcjonalności, jak też dekoracyjności ogrodu.

Oświetlenie ogrodowe jest elementem, który staje się wyróżnikiem ogrodu z otoczenia - oświetlony ogród, po zmierzchu jest dobrze widoczny, wyróżnia się i stanowi piękną wizytówkę gospodarzy.

Oświetlenie ogrodu

Oświetlenie ogrodu wpływa na jego funkcjonalność, ale również atrakcyjność

Lampa podświetlana kula

Lampa stojaca do ogrodu

Iluminacja ogrodu to wyposażenie często niedoceniane… obecność światła w ogrodzie może znacząco wpływać na funkcjonalność i atrakcyjność ogrodu, dlatego warto zaplanować je w każdej przestrzeni ogrodowe.

Dekoracyjne światło w ogrodzie pomoże nam wyeksponować elementy, które chcemy wyróżnić. Stosując reflektory lub oświetlenie punktowe, możemy zaakcentować szczególnie - rzeźby, pojedyncze rośliny - o malowniczym pokroju, zbiorniki wodne, czy też donice ogrodowe. Oświetlenie ukazuje ich drugie oblicze, którego być może w dzień nie widać.

Dodatkowo iluminacja ogrodu wyposażenie zwiększające funkcjonalność tej przestrzeni - ogród oświetlony, z jasnym tarasem i wodnymi ścieżkami jest dostępny również po zmierzchu. Od dziś wieczory w ogrodzie  zyskują zupełnie inny wymiar - z łatwością odnajdziemy się w nocnym ogrodzie stosując podświetlenie najważniejszych miejsc. Światło sprawi, że poczujemy się komfortowo i bezpiecznie.

Mówiąc o funkcji światła, nie możemy zapomnieć, jak mocno oddziałuje na nasz nastrój - romantyczne oświetlenie na tarasie, w strefie wypoczynkowej, na hamaku, przy huśtawce, basenie sprawi, że relaks w najbliższym gronie będzie bardzo przyjemny. Światło możemy wykorzystać też w szczególnie ważnych i doniosłych chwilach, jakie świętujemy w ogrodzie - przyjęcia ogrodowe lub dekoracje świąteczne ogrodu, trudno wyobrazić sobie bez girland, lampek i lampionów.

Bogaty wybór elementów oświetlenia do ogrodu sprawia, że możemy całkowicie dopasować go do swoich oczekiwań, upodobań i potrzeb.

 rodzaje lamp ogrodowych

Jak wybrać oświetlenie - Rodzaje oświetlenia - czym się różnią i które będzie najlepsze?

Poszukując oświetlenia do naszego ogrodu, warto jest porównać kilka ofert, zanim dokonamy wyboru. Zakupy w internecie pozwalają konsumentowi na możliwość wyboru z szerokiej oferty.

Oświetlenie ścieżki ledami

Oświetlenie ścieżki jest nie tylko funkcjonalne, ale również nastrojowe.

Kupując elementy do ogrodu, przede wszystkim powinniśmy pamiętać, o bezpieczeństwie, które gwarantuje nam dedykowanie sprzętu do użytkowania zewnętrznego. Sprzęt służący do oświetlenia ogrodu musi być odporny na oddziaływanie czynników atmosferycznych - wilgoć, deszcz, wahania temperatur - od skrajnych wysokich, do bardzo niskich i ujemnych, dodatkowo silny wiatr, czy też zalegający śnieg, to warunki trudne, z jakimi oświetlenie musi sobie poradzić, wychodząc z tego starcia bez szwanku. Dlatego tworzywa wykorzystane do stworzenia urządzeń, oświetlających, sposób ich zasilania, przewody i funkcjonowanie, muszą być dostosowane do zewnętrznych sytuacji. Mamy pewność, że oświetlenie ogrodu będzie działać bez zarzutu, bezpiecznie, kiedy zdecydujemy się na zakup elementów przeznaczonych właśnie do ogrodu i użytku zewnętrznego.

oprawy gruntowe w oświetleniu roślin

Planując oświetlenie w ogrodzie, warto umieścić źródło światła w miejscach szczególnie eksponowanych, reprezentacyjnych. Tu sprawdzi się zwłaszcza oświetlenie punktowe, które pomoże nam podkreślić najbardziej dekoracyjne akcenty.

Ze względu na sposób zasilania oświetlenia, możemy wyróżnić :

-        sprzęty zasilane energią elektryczną pochodzącą z sieci,

-        sprzęty zasilane solarnie,

-        sprzęty na baterie .

 Lampy wiszące kule na zewnątrz i do ogrodu

Oświetlenie zasilanie z sieci elektrycznej nie jest może tak mobilne, ale jego użytkowania jest bardzo wygodne.

 

Urządzenia zasilane energią elektryczną bardzo funkcjonalne i atrakcyjne, a szeroki wybór pozwala nam znaleźć to czego potrzebujemy. Jest to wygodna opcja, kiedy dopiero zakładamy ogród, i mamy możliwość bezinwazyjnego rozprowadzenia przewodów po ogrodzie, zaplanowania gniazdek w zewnętrznej elewacji budynku, lub w ogrodzie. Niestety, budowa całej instalacji wiąże się z kosztami, które z wymienionych 3 grup są najwyższe, ale tylko na początku. Kiedy już założymy instalację oświetlającą ogród, użytkowanie jej nie nadszarpnie naszego budżetu (warto pamiętać o wykorzystaniu źródeł światła LED, które gwarantują niższe koszty użytkowania). Instalacja oświetlenia ogrodu może być zautomatyzowana, możemy wyposażyć się w programator czasowy, który automatycznie uruchomi oświetlenie w ogrodzie o konkretnej godzinie, albo dopasuje czas włączenia do warunków świetlnych na zewnątrz.

lampy solarne led

Lampy solarne są szczególnie przyjazne dla środowiska, a coraz bogatsza oferta pozwala doskonale dopasować je do naszego ogrodu.

Ciekawą propozycją jest oświetlenie solarne, w którym źródła światła są wyposażone w małe akumulatory solarne, wykorzystujące promieniowanie słoneczne i przetwarzające je na światło. Obecnie elementy solarne są w modzie, ze względu na coraz większą świadomość ekologiczną społeczeństwa. Jest to bardzo atrakcyjna propozycja, gdyż montaż oświetlenia w ogrodzie nie ma skomplikowanych prac budowlanych - wystarczy tylko umieścić źródło światła w pożądanym miejscu, a w jego słonecznym sąsiedztwie zlokalizować akumulator. W tym wariancie również mamy do wyboru wiele elementów i rodzajów oświetlenia - oświetlenie punktowe, najazdowe, czyli zlokalizowane w nawierzchni, reflektory - mocowane w gruncie na specjalnych szpikulcach, lub z klamrą, do montażu np. na rynnie, balustradzie. Oświetlenie solarne możemy zamontować również na elewacji budynku - w pobliżu numeru domu, skrzynki na listy, wejścia na posesję.

Producenci proponują nam również oświetlenie zewnętrzne, zasilane bateriami. Jest to wygodna propozycja, kiedy chcemy uniknąć przewodów, konieczności podłączania do gniazdka itp. Musimy jednak podkreślić, że to opcja mało przyjazna dla środowiska. Jeżeli już musisz wykorzystać zasilane bateriami lampy, staraj się ograniczyć ich ilość w ogrodzie. Lepiej, jeżeli już to konieczne, wybrać zasilane bateriami pojedyncze lampy, lampiony lub małe girlandy, gdzie naprawdę nie ma innej możliwości zasilania.

Jak zaplanować oświetlenie w ogrodzie?

Oświetlenie w ogrodzie jest istotnym elementem, który może bardzo mocno podkreślić jego dekoracyjność. Jednak czasami, obserwując różne ogrody, mamy odmienne odczucia - od czego zależy efektywność i atrakcyjność oświetlenia? Jak najlepiej zaplanować oświetlenie w ogrodzie?

Warto kierować się kilkoma zasadami:

1. jednolita barwa światła

Planując oświetlenie w ogrodzie, powinniśmy zdecydować się na jedną barwę - zimną lub ciepłą, światło białe lub żółte. Kiedy oświetlenie w całym ogrodzie ma jednakową barwę, spaja ogród, jest eleganckie i dobrze wygląda.

Od czego zależy barwa światła? Przyjmuje się, że dla ogrodów nowoczesnych (ale też domów nowoczesnych, o minimalistycznej bryle, loftowych, miejskich) korzystniejsze będzie światło naturalne lub zimne. Natomiast w ogrodach klasycznych, wiejskich, rodzinnych, przy takich budynkach, lepiej sprawdza się światło o barwie ciepłej.

Planując oświetlenie ogrodu, starajmy się aby barwa światła w ogrodzie była spójna z oświetleniem wnętrza domu, widocznym przez okna. To pozwoli harmonijnie połączyć te dwie przestrzenie .

Mieszanina świateł o różnych kolorach i natężeniu, to największy błąd jaki popełniamy, planując i wykonując oświetlenie. Wynika najczęściej z etapowego urządzania ogrodu, i przypadkowych zakupów, oraz niewiedzy.

girlanda ogrodowalampa ozdobna do ogroduoświetlenie roślin w ogrodzie

Jednolita barwa światła pozwala scalić ogród, połączyć w jedną, uzupełniającą się całość.

kule ogrodowe led

kule ogrodowe led

Światło zimne najlepiej komponuje się w ogrodach nowoczesnych.

 

2. oświetlenie punktowe w najbardziej strategicznych miejscach

Jeżeli nie chcemy, aby nasz ogród wyglądał jak pas startowy dla samolotów, a goście i my sami, użytkując go po zmroku, nie chcemy mieć poczucia, że widać nas jak na świeczniku, warto jest oszczędnie stosować silne, punktowe oświetlenie, rezygnując z niego na rzecz delikatniejszych lampy o świetle rozproszonym.

Oświetlenie punktowe należy stosować w miejscach, których rangę chcemy podkreślić - nie jest to cała ścieżka, tylko furtka; nie jest to cała elewacja domu - tylko wejście do niego; nie będzie to cała rabata, tylko najpiękniejsze drzewo. W pozostałych strefach stosujemy oświetlenie zalewowe, oświetlające równo wszystkie elementy w danym miejscu.

słupek ogrodowy led

Oświetlenie punktowe, którym są pojedyncze źródła światła np. reflektory, lampy słupki lub najazdowe, lokalizujemy przy elementach najważniejszych, aby podkreślić ich rangę. Nie umieszczamy tego typu oświetlenia w całym ogrodzie.

Najmodniejsze elementy oświetlenia ogrodu

            Oświetlenie ogrodu może spełniać funkcję użytkową, ale również dekoracyjną, i to głownie z nią związane są trendy iluminacji ogrodu.

ogrodowe kule LED RGB

kule led do ogrodu

Kule

Jednym z najmodniejszych elementów oświetlenia ogrodu są podświetlane kule ogrodowe. Podświetlane kule idealnie komponują się w każdym stylu i miejscu - na rabatach, na tarasie, w donicach, czy też wzdłuż ścieżki, na trawniku, w strefie reprezentacyjnej i wypoczynkowej.

Jeżeli podobają ci się te elementy, musisz wiedzieć, że najlepiej wyglądają, kiedy połączy się kilka egzemplarzy w jedną kompozycję. To niepowtarzalna dekoracja ogrodu.

podświetlane donice na zewnątrz

donica podświetlana na zewnątrz

Donice podświetlane podkreślają atrakcyjne rośliny w nich posadzone, a ich obecność w ogrodzie, wyróżnia go z otoczenia. Na zdjęciu donice podświetlane z Ogrodolandii.

 

Idealnym elementem dekoracyjnym do najbardziej eksponowanych miejsc w ogrodzie, są donice podświetlane. Doniczki podświetlane są bardzo atrakcyjne i zaskakujące. Donica podkreśla piękno kompozycji roślinnych, w niej posadzonych. Donica najczęściej jest zasilana z sieci, a do wyboru mamy nie tylko światło ciepłe i zimne, ale również model z podświetleniem kolorowym, sterowane pilotem.

świece led

girlanda ogrodowa led

Lampiony, świece i girlandy tworzą w ogrodzie niepowtarzalny nastrój.

 

W strefie rekreacyjnej i wypoczynkowej, niezbędne do wyczarowania sprzyjającego relaksowi nastroju będą lampiony, girlandy i świece ledowe. Te drobne akcenty wpływają na klimat panujący na tarasie, czynią go przytulnym, romantycznym i kameralnym, dlatego tak chętnie zapraszamy je na taras.

lampa zewnętrzna led USB

Lampa ogrodowa ładowana USB z możliwością modyfikowania budowy, zapewnia swobodę i wygodę w użytku.

Jeżeli cenisz sobie w ogrodzie niezależność, a co za tym idzie swobodę i mobilność, z pewnością docenisz lampy, które nie tylko umożliwiają komfortowe przemieszczanie się, ale również dopasowują się do nas. Doskonałą propozycją są lampy ogrodowe, które ładujemy przez kabel USB, raz na kilka godzin nieustannego świecenia. To wygodna propozycja, biorąc pod uwagę również możliwość modyfikowania lampy - w wiszącą, stojącą lub na wysokiej nodze.

Iluminacja ogrodu jest bez wątpienia jednym z istotniejszych elementów, wpływających na odbiór walorów dekoracyjnych ogrodu. Warto skorzystać z bogatej oferty oświetlenia ogrodowego i dopasować go w pełni do swoich potrzeb, upodobań i oczekiwań.

Wpis powstał we współpracy z Ogrodolandia.pl