Oznaczenie IP – co to jest
   02/12/2019 12:59:24
Oznaczenie IP – co to jest

Remont lub urządzanie domu czy mieszkania wiąże się z koniecznością zakupu różnego rodzaju wyposażenia. Niezbędne są produkty elektryczne takie jak: gniazdka, złącza i lampy, a także akcesoria z nimi powiązane. Wszystkie urządzenia są opatrzone konkretnymi oznaczeniami, które wiele mówią o ich właściwościach. Również oświetlenie LED posiada pewne oznaczenia. Wbrew pozorom zrozumienie, co dane symbole sugerują wcale nie jest takie trudne.

IP to symbol, z którym stykamy się w przypadku najróżniejszych urządzeń elektrycznych. Te dwie litery są skrótem pochodzącym z języka angielskiego. Pełna nazwa IP brzmi: International Protection Rating. Mówiąc prostymi słowami ? IP jest międzynarodowym oznaczeniem stopnia ochrony danego urządzenia przed czynnikami zewnętrznymi: ciałami stałymi i wodą. Stopień ochrony można określić też mianem klasy szczelności. Oznaczenie zawsze składa się z tych samych liter czyli IP oraz następujących po nich dwóch cyfr.

Stopnie ochrony przed ciałami stałymi przedstawiają się następująco:

0 – urządzenie nie posiada żadnej ochrony

1 – ochrona na niskim poziomie, zabezpiecza jedynie przed dużymi ciałami obcymi, których średnica przekracza 50 mm, co oznacza, że chroni przed przypadkowym dotykiem dłonią

2 – ochrona przed ciałami obcymi o średnicy większej niż 12 mm, ochrona przed przypadkowym dotykiem, np. palców

3 – zabezpieczenie przed małymi ciałami obcymi o średnicy ponad 2,5 mm oznacza to ochronę przed przypadkowym kontaktem z drutem lub śrubokrętem

4 – ochrona przed drobnymi ciałami obcymi, których średnica przekracza 1 mm, przed przewodami, cienkimi narzędziami

5 – zabezpieczenie przed bardzo drobnymi ciałami obcymi takimi jak pył, ale nie jest to ochrona stuprocentowa, chroni przed zakurzeniem w rozsądnej mierze

6 – ochrona na najwyższym poziomie, zapewnia kompletne zabezpieczenie przed wnikaniem pyłu

Stopnie ochrony przed działaniem wody prezentują się za to tak:

0 – urządzenie nie posiada żadnej ochrony

1 – zabezpieczenie przed wodą kapiącą pionowo

2 – ochrona przed kroplami wody, które spadają na urządzenie pod kątem nie większym niż 15 stopni

3 – ochrona przed kroplami wody, które spadają na urządzenie pod kątem nie większym niż 60 stopni

4 – zabezpieczenie przed wodą kapiącą z różnych kierunków, skuteczna ochrona przed deszczem

5 – zabezpieczenie przed strumieniem wody niezależnie od kąta jego padania

6 – zabezpieczenie przed silnym strumieniem wody niezależnie od kąta jego działania

7 – urządzenie może zostać nawet zanurzone w wodzie, ale nie na długo i nie na dużą głębokość, przy zachowaniu tych zasad woda nie dostanie się do wnętrza

8 – ochrona przed przeniknięciem wody do wnętrza urządzenia w warunkach długotrwałego zanurzenia do 1 m głębokości

9 – ochrona przed silną strugą wody o ciśnieniu do 100 barów i temperaturze do +80°C

Takie elementy jak oprawy sufitowe lub żarówki mogą cechować się różnymi klasami szczelności. Na naszych produktach widnieją oznaczenia świadczące o niskiej ochronie, np. IP20, jak i oznaczenia gwarantujące skuteczną ochronę, czego przykładem jest oświetlenie łazienkowe. Poniżej przedstawiamy objaśnienie konkretnych stopni ochrony, które najczęściej pojawiają się w opisach naszego towaru.

Produkt z oznaczeniem IP20 posiada stopień ochrony przed wnikaniem ciał obcych na poziomie 2. Nie jest więc dobrze zabezpieczony przed oddziaływaniem ciał obcych. Wszystkie materiały, których wielkość jest równa lub mniejsza niż 12 mm mogą wniknąć do wnętrza urządzenia. Urządzenie jest odporne przede wszystkim na dotyk. Pod wpływem dotknięcia palcami na pewno nie zostanie uszkodzone. Stopień ochrony przed działaniem wody kształtuje się na poziomie 0, co oznacza, że w żaden sposób nie jest zabezpieczone przed działaniem wody.

Oznaczenie IP44 jest równoznaczne ze stopniem ochrony przed ciałami obcymi na poziomie 4. Zaglądając do przedstawionego wcześniej opisu poszczególnych poziomów ochrony odczytujemy, że produkt jest zabezpieczony przed wnikaniem do jego wnętrza drobnych ciał obcych takich jak cienkie przewody i narzędzia. Wszystko, czego wielkość jest równa lub mniejsza niż 1 mm może natomiast przedostać się do wnętrza urządzenia. Również poziom zabezpieczenia przed wodą wynosi 4. Czwarta klasa szczelności zapewnia ochronę przed wodą uderzającą w przedmiot z różnych kierunków. W przypadku artykułów montowanych na zewnątrz można być pewnym, że deszcz nie naruszy konstrukcji.

W przypadku IP 54 stopień ochrony przed przenikaniem ciał obcych jest na poziomie 5. Jest to wysoka klasa szczelności, która nie dopuszcza, aby do wnętrza urządzenia przedostał się tak drobny materiał jak pył. Stanowi zabezpieczenie przed kurzem, który lubi zbierać się w różnych miejscach. Należy jednak pamiętać, że w miejscu bardzo zapylonym, jeśli np. urządzenie miałoby nieustanny kontakt z piaskiem, ochrona nie byłaby wystarczająca. IP54 i IP44 posiadają ten sam poziom zabezpieczenia przed wodą, który jest równy 4. Ochrona jest na tyle skuteczna, że woda nie przedostaje się do wnętrza, gdy na produkt leje się z różnych stron. Deszcz na pewno nie przeniknie do środka.

Na produktach można zobaczyć też oznaczenie IP65. Ochrona przed ciałami obcymi na poziomie to najwyższy z możliwych stopni zabezpieczenia. Do wnętrza urządzenia nie ma prawa nic się przedostać. Produkt jest chroniony nawet przed bardzo intensywnym działaniem drobinek pyłu. Cyfra informuje, że urządzenie wykazuje dużą wodoodporność. Niezależnie, pod jakim kątem działa strumień wody zabezpieczenie nie pozwala na przeniknięcie nawet kropli wody. Nie wytrzymałoby jednak działania naprawdę silnego strumienia.

Im wyższe liczby w oznaczeniach, tym poziom ochrony jest lepszy. W przypadku IP67 ponownie mamy do czynienia z zabezpieczeniem przed ciałami obcymi na poziomie 6, który jest najwyższym stopniem ochrony. Do urządzenia nie ma prawa wniknąć najmniejszy pył – nawet, gdyby było nim całe zasypane. Cyfra 7 informuje o bardzo wysokim poziomie ochrony przed czynnikiem, jakim jest woda. Produkt z tym oznaczeniem można nawet umieścić w wodzie, ale chodzi wyłącznie o krótkotrwałe zanurzenie na niewielką głębokość.

Przykładem produktów o podwyższonym IP jest oświetlenie łazienkowe, a także każdy rodzaj lamp z kategorii lampy zewnętrzne