Oświetlenie w suficie podwieszanym
   11/09/2022 13:03:02
Oświetlenie w suficie podwieszanym

Sufit podwieszany z oświetleniem LED jest niezwykle efektownym i bardzo modnym rozwiązaniem. Można go spotkać zarówno w ekskluzywnych biurach, jak i w naszych prywatnych mieszkaniach. Idealnie wpasuje się w niemal każde wnętrze, a końcowy efekt wizualny takiego sufitu zależeć będzie od rodzaju oświetlenia, jakie w nim zamontujemy.

Jakie zalety ma obniżony sufit i gdzie najlepiej się sprawdzi? Jakie rodzaje oświetlenia możemy zastosować w suficie podwieszanym? Sprawdź koniecznie!

Czym jest podwieszany sufit i jakie ma zalety?

Sufit podwieszany jest konstrukcją lekką, którą umieszcza się poniżej stropu. Może być zamontowany na środku sufitu właściwego lub dookoła salonu. Najczęściej wykonywany jest z płyt G-K lub kasetonów.

Spełnia przede wszystkim funkcje dekoracyjne. Takie wykończenie pozwala ukryć nam różnego rodzaju nierówności, instalację elektryczną czy klimatyzację, a nawet karnisze. Bardzo gustownie wyglądać będą również oświetlone, długie zasłony, które „wychodzą ze stropu”. Co więcej, zastosowanie obniżonego sufitu daje nam możliwość tworzenia trójwymiarowych form dekoracyjnych z podświetleniem oraz stwarza wiele innych możliwości architektonicznych.

Sufity podwieszane cechuje łatwy montaż, a do uzyskania idealnie gładkiej powierzchni nie zawsze trzeba używać gładzi czy wykonywać bardzo angażujących prac.

Takie rozwiązanie sprawdzi się również wówczas, gdy chcemy poprawić akustykę wnętrza. Pozwoli wygłuszyć dźwięki dobiegające z mieszkań sąsiadów. Niższe pomieszczenia możemy też znacznie łatwiej i szybciej ogrzać. Jeżeli zdecydujemy się na dodatkowe ocieplenie przestrzeni pomiędzy właściwym sufitem a tym obniżonym, zaoszczędzimy na rachunkach za ogrzewanie.

Sufit możemy też obniżyć w celu wymodelowania pomieszczenia i optycznego podziału przestrzeni otwartej. To świetny pomysł np. wtedy, gdy mamy kuchnię połączoną z salonem lub jadalnią. Obniżony sufit nad częścią otwartej przestrzeni - wraz z odpowiednim oświetleniem - pozwoli nam delikatnie oddzielić te dwie strefy.

Oświetlenie sufitu podwieszanego - jakie lampy wybrać?

Oświetlenie szynowe magnetyczne - od 2 lat jest przysłowiowym hitem! To rodzaj oświetlenia liniowego, które pozwala nam na stworzenie indywidualnych kompozycji świetlnych. Składa się ono z szynoprzewodu zamontowanego w suficie lub na ścianie oraz punktów świetlnych, które można ustawić w dowolnej konfiguracji. To bardzo estetyczne i niezwykle wygodne rozwiązanie, które zapewni nam możliwość rozmieszczenia lamp w obrębie szyny bez potrzeby kucia ścian i sufitów. Sprawdzi się zarówno w domu, w mieszkaniu, jak i w biurze czy w restauracji. Oświetlenie magnetyczne będzie najlepszym wyborem m.in. również dla tych osób, które uwielbiają co jakiś czas zmieniać aranżację i wystrój pomieszczeń. Co więcej, bezpieczne napięcie 48V pozwala na ustawienie punktów świetlnych w dowolnych kombinacjach, również na ścianach bez obaw o bezpieczeństwo użytkowników.

Montaż opraw w obrębie szyn nie stanowi też żadnego problemu. Idealnym przykładem jest magnetyczne oświetlenie Multiline firmy OXYLED oraz Multitrack firmy AQForm. Oprawy przeznaczone do tychże systemów posiadają odpowiednie adaptery, które łączą się z rowkami w szynach, co sprawia, że do zamontowania punktów świetlnych nie potrzebujemy żadnych dodatkowych narzędzi.

Szynoprzewody magnetyczne można zainstalować w ścianach, w sufitach podwieszanych z płyt gipsowo-kartonowych, ale także w sufitach jako system natynkowy lub zwieszany.

W rezultacie można uzyskać stylowe, a także funkcjonalne oświetlenie wnętrza, które będzie także łatwe do dopasowania do zmieniających się potrzeb użytkowników.

Oświetlenie liniowe w sufitach podwieszanych - oświetlenie liniowe w sufitach podwieszanych to jedno z najmodniejszych rozwiązań, które sprawdzi się w każdym pomieszczeniu! Możemy wybierać m.in. pośród architektonicznych profili aluminiowych, gotowych lamp aluminiowych z paskami i modułami LED czy gipsowych lamp z Crismosilu.

Nowoczesne linie światła LED pozwalają na jednolite świecenie na całej długości. Bazują one na aluminiowych profilach technicznych i mogą pełnić zarówno funkcję oświetlenia głównego, jak i dodatkowego oraz dekoracyjnego. Co więcej, możemy montować je nie tylko na sufitach, ale także na ścianach. To idealny wybór do domowych wnętrz takich jak kuchnia, salon, korytarz czy łazienka, ale także do biur, urzędów i wielu i innych budynków.

Oświetlenie LED w formie długich linii dobrze prezentuje się na sufitach podwieszanych, może też w subtelny sposób oddzielać strefy, np. strefę jadalni od kuchni lub strefę sypialni/pokoju dziennego od salonu w mniejszych mieszkaniach. Pamiętajmy jednak, że jeżeli planujemy instalację takiego oświetlenia oraz montaż sufitu podwieszanego, warto najpierw dokładnie rozplanować rozmieszczenie poszczególnych elementów i uwzględnić miejsca na profile i taśmy LED.

Oświetlenie punktowe LED - oczka sufitowe, czyli tzw. spoty to uniwersalny sposób oświetlenia sufitów podwieszanych. Należą one do najczęściej stosowanych rozwiązań.

Do niedawna najpopularniejsze były halogeny sufitowe, natomiast obecnie najchętniej wybierane są oprawy zintegrowane LED lub na żarówki ledowe. LED-owe spoty są estetyczne, a ich montaż znacznie łatwiejszy. LED-y mogą doświetlić przestrzeń w taki sam sposób jak halogeny i nie potrzebują oddzielnych zasilaczy, najczęściej występują w wersji 230V lub posiadają zasilacze w komplecie. Tylko wersje 12V wymagają zastosowania transformatorów, dobieranych do mocy wybranych źródeł światła.

AQFORM SQUARES 111x2 230V wpuszczany 35112

Taśmy LED - listwy, paski i taśmy LED o średniej mocy są jednymi z popularniejszych oświetleń sufitów podwieszanych. Idealnie podkreślają kształt sufitu, ale mogą też być wyznacznikiem stref w salonie. Oświetlenie wnętrza taśmami LED z pewnością nada mu charakteru. Zaletą taśm jest ich uniwersalność. Paski ledowe łatwo wkomponować w wiele różnych stylów i aranżacji, a dodatkowo do wyboru są różne kolory światła. Pamiętajmy natomiast, że jeśli nasze taśmy LED będą pełniły funkcję praktyczną, powinniśmy je umieścić w profilach aluminiowych, co zwiększy ich żywotność. W sprzedaży dostępne są szerokie profile, mieszczące kilka pasków LED-owych obok siebie. Takie rozwiązanie sprawi, że moc oświetlenia będzie znacznie większa i może też pełnić rolę oświetlenia podstawowego.

Podtynkowe panele LED - najczęściej takie oświetlenie spotykane jest w biurach, hotelach, przychodniach, centrach handlowych czy innych miejscach użyteczności publicznej, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować je w domu czy mieszkaniu. Nowoczesne oświetlenie LED w postaci paneli do montażu podtynkowego to bardzo estetyczne i praktyczne rozwiązanie, które równocześnie daje nam sporo światła. Panele sprawdzą się jako oświetlenie główne kuchni, sypialni, salonu czy przedpokoju. Wielu producentów w ofertach posiada klipsy do płyt G-K, a także ramki montażowe do wersji natynkowej, co pozwala stworzyć lampę w formie plafonu.

Lampy wiszące natynkowe - czy modele wiszące sprawdzą się również dobrze w sufitach podwieszanych? Jeżeli tego rodzaju sufit nie jest bardzo niski, warto zdecydować się na tego rodzaju lampy! Pamiętajmy jednak, że montując takie produkty, musimy zaopatrzyć się w specjalne akcesoria do montażu, w tym kołki dostosowane do ciężaru lampy, które zapewnią nam bezpieczeństwo i pomogą utrzymać produkt w wyznaczonym miejscu. Dostępne są również modele z montażem w otworach w sufitach podwieszanych

Plafony - sufity podwieszane pięknie wyglądają również w towarzystwie plafonów. W mniejszych wnętrzach mogą one pełnić funkcję głównego oświetlenia. Sufity podwieszane z plafonami sprawdzą się w przedpokoju, łazience, kuchni, salonie czy w pokoju dziecięcym.

Reflektorki i spoty - to zazwyczaj oprawy z jednym lub kilkoma źródłami światła. Mogą mieć wbudowane diody lub wymienne żarówki. Przeznaczone są do montowania bezpośrednio na sufitach lub w podwieszanych sufitach z płyt G/K i można skierować je w dowolną stronę. To sprawia, że jesteśmy w stanie uzyskać różne kierunki padania światła i oświetlić wybrane strefy.

Sufit podwieszany LED w łazience - o czym musisz wiedzieć?

Sufit podwieszany LED wybierany jest nie tylko do salonów, ale również do kuchni i łazienek. Pamiętaj, że dobierając oprawy do łazienki, należy wybierać tylko modele, które są przeznaczone do działania w miejscach o podwyższonej wilgotności.

Stopień ochrony IP44 oraz każdy wyższy będzie informował nas o tym, że wybrane oprawy są odporne na działanie wody. Najbardziej wymagające obszary w łazience to strefa wanny oraz kabiny prysznicowej, dlatego tam warto użyć opraw IP65.

Kuchnia z podwieszanym sufitem i oświetleniem LED

Sufit podwieszany LED sprawdzi się także w kuchni. Tutaj z powodzeniem w sufitach można zamontować plafony, oczka, tuby czy wiszące lampy, które oddzielą poszczególne strefy. Wybierając lampy do kuchni, zwróćmy uwagę na ich właściwości i przeznaczenie.

Pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim to, że oświetlenie kuchni musi być bezpieczne i praktyczne, a lampy mają zapewnić dobre oświetlenie powierzchni roboczej. Wybierajmy produkty, które są łatwe do czyszczenia. To z pewnością ułatwi nam dbanie o czystość w kuchni.

Podsumowanie

Montaż sufitu podwieszanego pozwala nam ukryć nierówności oraz dyskretnie zamaskować instalację elektryczną czy klimatyzację. Obniżony sufit jest też idealnym miejscem na instalację zarówno dekoracyjnego, jak i praktycznego oświetlenia pomieszczenia. W tym przypadku ogranicza nas tylko wyobraźnia!

Jaki rodzaj oświetlenia wybrać do podwieszanego sufitu? Odpowiedni pasek LED, taśmy czy oczka przeznaczone do montażu w obniżonym suficie to nie są jedyne rozwiązania. Świetnie sprawdzą się także szyny, linie światła, plafony, tuby, żyrandole czy wiszące lampy. Należy zwracać jednak uwagę na to, czy wybrane modele opraw mogą być montowane do podwieszanych sufitów. Decydując się na obniżony sufit w łazience, musimy wybrać taki typ oświetlenia, który ma podwyższoną klasę IP.